7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme

İşler güçler, dersler notlar ve gündemdeki önemli konular derken, bilim insanları ve mühendisler, gözden kaçırmış olabileceğimiz birçok yeni bilimsel ve teknolojik gelişime imzasını atmaya 2015’te de devam etti. Bunlardan öne çıkanları gelin hep birlikte inceleyelim....

1. Zihin kontrolü dönemi başlıyor mu?

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme 2

Gelecekte elektromagnetik alanlar, son zamanlarda bulunan anılarımızı oluşturan bellek çukurlarının tekrar şekillendirilerek depresyon tedavisinde kullanılacak. Bellek çukurlarında, suyun su havzasının dibindeki bir çukurdan boşalmasına benzeyen dinamikler bulundu. Herhangi bir küçük topu bu havzaya attığında bir izi takip ederek çukurun dibinde ilk oluşan belleğe doğru gitmesine benzeyen bir oluşum sergileniyor. Bu sayede travmanın kara deliği olarak adlandırılan post-travmatik sendrom (PTSD) tedavisi yapılacak. Psikolojik rahatsızlıklarda ve normal insanlarda bu örüntülerin topolojileri farklılık gösteriyor. Elektromagnetik alan uyarımları ile bu topolojiler değiştirilerek stres tedavisi yapılacak. Elektromanyetik nano nöromühendislik hakkında 2015’ten itibaren kulağımıza daha fazla veri gelmeye başladı. Önümüzdeki yıllarda ise çok fazla duyacak, hatta hayatımızın içine alacakmışız gibi görünüyor.

2. Yeni Bir Dinozor Türüyle Tanışın

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme 3

Daha önce hiç tespit edilmemiş yeni bir Sauropoda türünün fosilleri bulundu. Bu da daha önce hiç bilinmeyen bir dinozor türünün geçmişte yaşamış olduğunu gösteriyor.

3. Giyilebilir Teknoloji Artık Hayatımızda!

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme 4

2014’te yaşamımızda yer etmeye başlayan giyilebilir teknolojik cihazlar, 2015’te artık fiilen hayatımızda! Saat, gözlük, bileklik ve çok daha fazlası... Sağlıktan spora birçok alanda daha sık karşılaşmaya ve kendimizi alıştırmaya şimdiden başlamak iyi fikir...

4. Nesneler İletişim Kurarsa...

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme 5

Bir çaydanlığın çayı demlediğinde ocakla konuşup ocağı söndürdüğünü düşünün. Ya da bir televizyonun film bittiğinde kendini kapattıktan sonra, sizin uyumuş olma ihtimâlinize göre lamba ile konuşup lambayı kapattığını... Makineler arasındaki iletişim olan “nesnelerin interneti” aslında 2014 yılında konuşuluyordu. Ancak 2015 bitmeden ilk örnekleriyle karşılaşabiliriz. Hazırlıklı olun.

5. Sanal mı, gerçek mi? Yoksa ikisi birden mi?

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme 6

Virtual Reality yani “Sanal Gerçeklik” konusunda dünya devleri adeta yarış içinde. Google kendi sanal gerçeklik cihazı Cardboard ile işin eğlence tarafında yer alıyor, Facebook ise satın aldığı Oculus Rift firmasının sanal gözlüğünü kullanılabilir ürün hâline getirmeye çalışıyor. Ayrıca Samsung, Google ve Carl Zeiss başta olmak üzere birçok firmanın akıllı telefonlarla beraber kullanılabilen sanal gözlükleri var. 2015’in son günlerinde çevrenizden herhangi birinde bu ürün veya içeriklerden birini kullanan insanlara rastlayabilirsiniz.

6. “Beyin Haritalama Girişimi” Projesi başladı!

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme 7

19 Mayıs 2015 tarihinde Washington’da Beyaz Saray’da Brain Initiative Komisyonu Başkanı ile bir araya gelen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Gelişen Yenilikçi Nöroteknolojiler yoluyla Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnsiyatifi"  programı Türkiye temsilciliği protokolünü imzaladı. Protokol kapsamında Ortadoğu’nun Beyin Haritası çalışmaları Üsküdar Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirilecek.

Çalışmayla beyin araştırmaları, beyin haritalanması, hastalıkların önlenmesi ve beyin hastalıklarının maliyetinin düşürülmesi amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi “BRAIN” temsilciliği kapsamında 13 Kasım 2015 tarihinde Brain Initiative Komisyonu’nun da katılımı ile “2. Beyin Araştırmaları Sempozyumu” düzenledi. Sempozyumdan alınacak sonuçlar yine 15 Kasım 2015’de Antalya’da gerçekleşecek G20 Zirvesi’nde!

7. Türkiye’den tek üniversite: Üsküdar Üniversitesi...

7 Bilimsel ve Teknolojik Gelişme 8

Dünyadan gelecek konuşmacıların 15’er dakika sunum yapacağı G20 Zirvesi’ne davet edilen tek Türk üniversitesi Üsküdar Üniversitesi oldu. 2. G20 Dünya Beyin Haritalama ve Tedavileri Bilimsel Zirvesi ilk olarak 13 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşti. ABD Başkanı Obama'nın BRAIN Girişimi’ni destekleyerek Beyin Haritalama ve Tedavilerinde Global Bir Birlik Oluşturmak temalı Zirve’nin sonuçları ise 15 Kasım’da Antalya’da gerçekleşecek olan G20 zirvesinde paylaşılacak. G20 ülkelerini Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor. Bu sene Antalya’da gerçekleşecek G20 Zirvesine, bu ülkelerin çoğunun başkan ve başbakanlarının katılması bekleniyor. Bu sene Türkiye’de gerçekleşecek G20 Zirvesi tüm dünyada merakla bekleniyor.

Detayları buradan inceleyebilirsiniz: //g20istanbul2015.uskudar.edu.tr/tr/