Kurumsal - Fahri Doktora Unvanları

DOKTORA GEREKÇESİ

Nöroloji, Psikiyatri ve Psikofarmakoloji alanındaki dünya çapında bilimsel yayınlarının yanısıra eğitim ve araştırma çalışmalarıyla bilim dünyasına vermiş olduğu katkılardan dolayı  Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından “Fahri Doktora” unvanına layık görülmüştür.

Fahri Doktora Unvanları 2

Prof.Dr. Stephen Michael Stahl 

ÖZGEÇMİŞ

Prof.Dr. Stephen Michael Stahl 14 Eylül 1951 tarihinde doğdu. Chicago ve Northwestern Üniversitesinde onur derecesi ile lisans ve tıp eğitimini tamamladı. Chicago Üniversitesinde farmakoloji ve fizyoloji alanında doktora derecesi alan profesör Stahl, Chicago Üniversitesinden dâhili tıp, San Francisco’daki California Üniversitesinden nöroloji ve Stanford Üniversitesinden psikiyatri uzmanlığına sahiptir.

Stanford Üniversitesi, Los Angeles California Üniversitesi (UCLA), Londra Psikiyatri ve Londra Nöroloji Enstitüsünde öğretim üyesi olarak görev yapan profesör Stahl, halen San Diego California Üniversitesinde (UCSD) profesör olarak ve İngiltere'de Cambridge Üniversitesinde Psikiyatri Bölümünde fahri misafir kıdemli üye olarak görev yapmaktadır.  California Devlet Hastanesinin psikofarmakoloji eğitimini ve akademik programlarını yönlendirmekte, ayrıca şiddetin azaltılmasına yönelik değerlendirme ve tedavilerin yürütülmesini de desteklemektedir.

Profesör Stahl, uzun yıllar İngiltere'de bulunan Merck Sinirbilim Araştırma Merkezinde,  Klinik Sinirbilim Biliminin yönetici müdürlüğünü yapmıştır. İlgi alanları arasında psikiyatri ve nörolojide hastalıklar ve bunların tedavileri ile birlikte multimedya, internet ve öğretmenin nasıl öğretileceği üzerinde eğitici bilgi üretmek ve yaygınlaştırmak yer almaktadır.

Halen CNS Spectrums’un genel yayın müdürü olarak görev yapmaktadır. Acta Psychiatrica Scandinavica dergisinin yardımcı editörüdür ve Uluslararası Nöropsikofarmakoloji Dergisi'nin eski klinik editörüdür. Journal of Neuropsychopharmacology dergisi başta olmak üzere saygın pek çok derginin editör kurullarında yer almaktadır.

Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü (NIMH), Veteran Affairs (VA) ve ilaç endüstrisi tarafından takdir edilen çok sayıda araştırma projesi yürütmüştür. 500’den fazla bilimsel makalesi ve kitap bölümleri, 33 kitabı ve 1600’ün üzerinde bilimsel sunum ve bildiri özeti yayınlanmıştır.

Prof. Dr. Stephen Michael Stahl’ın şu an dördüncü baskısını yapan Essential Psychopharmacology ve beşinci baskısını yapan Essential Psychopharmacology Prescriber's Guide, ülkemizde de en çok bilinen kitaplarıdır. Ayrıca ders kitaplarına dayanan dersleri ve kursları 6 kıtada, düzinelerce ülkede 10 binlerce hekime, mental sağlık uzmanına ve öğrencilere ulaşmıştır. Konuşmaları ve bilimsel sunumları bir milyondan fazla CD-ROM, internet eğitim programı, videokaset, ses kaseti ve programlı eğitim metni olarak dağıtılmıştır. Kursları ve ödüllü multimedya eğitim materyalleri psikofarmakoloji uzmanları ve öğrenciler tarafından dünya genelinde kullanılmaktadır.

Profesör Stahl, daha önce başkan yardımcılığını yaptığı İngiliz Psikofarmakoloji Birliğinin (BAP) ve Amerikan Nöropsikofarmakoloji Kolejinin (ACNP) üyesidir. Amerikan Psikiyatri Birliğinin (APA) Seçkin Hayat Boyu Üyesi olan Profesör Stahl,  ayrıca ilaç endüstrisi, biyoteknoloji ve tıbbi bilgi endüstrisi ve çeşitli kamu hizmeti kuruluşları için çok sayıda tıbbi ve bilimsel danışma kurulunda görev yapmıştır. Dirençli vakaların psikofarmakolojik tedavisinde uzmanlaşmış aktif bir klinik uygulama deneyimine de sahiptir.

Prof. Dr. Stephen Michael Stahl, psikiyatri ve nöroloji lisansüstü eğitimine yaptığı katkılardan dolayı Uluslararası Nöropsikofarmakoloji Koleji (CINP) Lundbeck Vakfı Ödülü'ne layık görülmüştür. Kitapları İngiliz Tıp Derneği yılın kitabı ödülü ile Arbor Scientia, yerel ticaret odası tarafından verilen yılın işletmesi ödülünü almıştır. Ayrıca Biyolojik Psikiyatri Derneği AE Bennett Ödülü, APA/San Diego Psikiyatri Topluluğu Eğitim Ödülü, UCSD psikiyatri ihtisası öğretmenliği ödülü ve APA'nın Seçkin Psikiyatrist Ödüllerine sahiptir.

DOKTORA GEREKÇESİ

Araştırma ve klinik uygulamalara etki eden “Nörobilim” alanındaki dünya çapında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ve bilimsel katkılarından dolayı Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından “Fahri Doktora” unvanına layık görülmüştür.

Fahri Doktora Unvanları 2

Profesör Doktor Madjid Samii

ÖZGEÇMİŞ

Profesör Doktor Madjid Samii, 19 Haziran 1937’de Tahran, İran’da, bilimle iç içe olan bir ailede dünyaya geldi. İran’da liseyi bitirdikten sonra Almanya’ya taşındı ve Mainz Üniversitesi’nde tıp çalışmalarına başladı. Çalışmalarındaki başarıları ve final sınavında en yüksek puanı almasından dolayı “İran Bilim Bakanlığı, Avrupa'daki en iyi İran öğrencisi” ödülünü kazandı. Tıp okulunu bitirdikten ve biyoloji alanında ikinci çalışmasını bitirdikten sonra Mainz Üniversitesi’nde beyin cerrahisi alanındaki özel çalışmalarına başladı ve 1970 yılında beyin cerrahisi kuruluna kabul edildi.

1970 yılında 32 yaşında iken asistan profesör olarak kariyerine başladı ve Mainz Üniversitesi’nde beyin cerrahisi bölümü müdür yardımcılığı görevine getirildi. Bir sene sonra, 1971 senesinde, beyin cerrahisi profesörü oldu. Bu sene içerisinde İran'ın “Ulusal Üniversitesinden” profesör ve beyin cerrahisi bölüm başkanı olması için teklif aldı. Mainz Üniversitesi’ndeki çalışmalarına devam edebilmesi için bu teklifi geri çevirdi. 1977 yılında, Almanya'nın Hannover kentindeki Beyin Cerrahisi Departmanı (Nordstadt Hastanesi) Yönetim Kurulu Başkanı oldu ve 2003 yılına kadar bu görevde kaldı. Leiden Üniversitesi (Hollanda) ve Mainz Üniversitesi (Almanya) tarafından birçok defa beyin cerrahisi bölüm başkanlığı teklifi gelmiş olmasına rağmen Hannover Üniversitesi Tıp Fakültesi Başkanlığı (Almanya) görevini 1988 senesinde kabul etti.  1996 yılından beri Nordstadt Hastanesi ve Hannover Tıp Fakültesi'ndeki Beyin Cerrahisi Bölümlerinin başkanlığını yaptı. 2000 senesinde, Profesör Doktor Samii Hannover'de Uluslararası Sinir Bilimleri Enstitüsü'nü (INI) kurdu ve başkanlığına aday gösterildi. 2003 yılında Profesör Doktor Samii, Nordstadt Hastanesi ve Hannover Tıp Fakültesi görevlerinden emekli oldu ve kendisini Uluslararası Sinir Bilim Enstitüsü’ne adadı. 2004’te Profesör Doktor Samii, Pekin, Çin'deki Capital Medical Üniversitesi'ndeki Çin Uluslararası Sinir Bilimi Enstitüsünün başkanlığını kabul etti. 2010 yılında Tahran'daki “İran Uluslararası Sinir Bilimi Enstitüsü” planlanmış ve inşaat prosedürü başlatılmıştır. Profesör Doktor Samii, yakın gelecekte başlayacak olan İran INI’nın kurucusu ve başkanıdır.

Profesör Doktor Samii'nin bilimsel kariyerinin en önemli yönü, eğitime ve beyin cerrahisinin geliştirilmesine olan bağlılığıydı. Beyin cerrahı profesörü olarak meslek hayatının başlangıcından beri, dünyanın dört bir yanından beyin cerrahlarının eğitimine büyük önem verdi. 1971'den beri Mainz Üniversitesi'nde düzenli olarak yıllık veya iki yıllık cerrahi dersler düzenledi. Profesör Doktor Samii, 1979'da Hannover’da kafatası taban cerrahisinde dünyanın ilk eğitim kursunu kurdu. Almanya'daki düzenli derslerinin yanı sıra, beyin cerrahisi bilgilerini arttırmak için birçok ülkede benzer eğitim kursları planlamaya başladı. 2004 senesinde, INI-Çin'in başkanı olarak, klinik beyin cerrahisinde sürekli olarak yıllık uluslararası kurs düzenledi. Ayrıca 2004 yılında İran sosyal güvenlik kuruluşunun dizin kurulu olan Tahran'daki Milad hastanesinde beyin cerrahisi bölüm başkanlığını görevi Profesör Doktor Samii'ye teklif etti. Onun liderliğinde personel için çok güçlü bir eğitim programı planlanmış ve uygulanmıştır. Bölüm şu anda en gelişmiş beyin cerrahisi merkezlerinden biridir. 2006'dan bu yana Profesör Doktor Samii, Tahran'da Uluslararası Beyin Cerrahisi sempozyumlarına devam ediyor.

Profesör Doktor Madjid Samii, çeşitli ulusal ve uluslararası vakıf ve kuruluşların kurucu başkanı ve kurucu üyesiydi. Bilim hayatında, Profesör Doktor Samii, dünyada birçok fahri profesörlük, fahri doktorluk ve misafir profesörlüğü aldı. Ayrıca birçok fahri ve unutulmayacak dersler vermiştir. Profesör Doktor Samii, birçok ulusal tıp bilimleri akademisi ve ulusal, uluslararası ve kıtasal cemiyetlerde beyin cerrahisi fahri üyesidir. Birçok prestijli ulusal ve uluslararası ödül, şeref ve madalya aldı. Birçok beyin cerrahisi toplantılarında onur konuğu oldu. Uluslararası kongrelerde özel davet edilen öğretim görevlisi olarak 1000'den fazla ders vermiştir.

Alman beyin cerrahisi cemiyeti, Alman kafatası tabanı ameliyatı topluluğu, uluslararası kafatası taban toplumu, uluslararası kafatası taban çalışması grubuna ve Alman plastik ve rekonstrüktif cerrahi toplumu başkanlığına seçilmesinden sonra 1997-2001 yılları arasında Dünya Beyin Cerrahisi Dernekleri Federasyonu (WFNS) başkanlığına seçildi. 2001 yılından beri WFNS fahri başkanı ve WFNS vakfı onursal başkanı olarak görev yapıyor.

2011'de WFNS, Profesör Doktor Madjid Samii'yi Afrika büyükelçisi olarak atadı. Bu pozisyonda “Afrika 100” projesini yarattı.

Profesör Doktor Samii Editör, yayın kurulu üyesi ve birçok tıp dergilerinin fahri editörüdür. Beyin cerrahisi alanında şimdiye kadar 17 kitap yayınlamıştır. 500'den fazla bilimsel makalesi yayınlanmıştır.

Profesör Doktor Samii'nin en önemli başarılarından biri, dünyada binlerce sinir cerrahını eğitmesidir. Bu beyin cerrahlarının çoğu kendi ülkelerinde lider konumdalar. 2002 yılında, öğrencileri ve arkadaşları, “Uluslararası Sinir Cerrahları Madjid Samii Kongresi (MASCIN)” adı altında uluslararası bir beyin cerrahisi toplumu kurdu. Daha sonra adı “Madjis Samii Uluslararası Beyin Cerrahları Derneği (MASSIN)” olarak değiştirildi.

2011 yılında, Dünya Beyin Cerrahisi Dernekleri Federasyonu (WFNS), benzeri görülmemiş bir şekilde Profesör Doktor Madjid Samii adına onur madalyası verilmesini kararlaştırdı. “Madjid Samii Madalyası”na her iki yılda bir ödül verilecek ve dünya çapındaki en önemli sinir cerrahına 10.000 avro ödül verilecek ve bu ödül kazanan için yüksek bir onur olacaktır. İlk madalya ve ödül töreni 2011 yılında WFNS toplantısı sırasında Brezilya'da gerçekleşti. Kazanan ise Fransa'daki Marsilya Üniversitesi profesör doktoru Maurice Chox oldu.

Profesör Doktor Samii, Mahshid Samii ile 1961 yılında evlendi ve iki çocukları bulunmaktadır. Kızı Amireh Samii ekonomi okudu ve oğlu Prof. Dr. Amir Samii ise ünlü bir beyin cerrahı profesörüdür ve halen INI-Hannover'deki beyin cerrahisi merkezinin müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

 

DOKTORA GEREKÇESİ

Üsküdar Üniversitesi Senatosu, Amerikalı ünlü Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Norman Moore’a Temel Nöropsikiyatrik ve Klinik alanlardaki Elektrofizyoloji çalışmalarının yanı sıra Türk Elektrofizyoloji bilimine destekleri, genç meslektaşlarına tecrübelerini en iyi şekilde aktarımı, alanında literatüre katkıları ve uluslararası alandaki önemli temsil çalışmaları nedeniyle Fahri Doktora unvanı verme kararı aldı.

Fahri Doktora Unvanları

Prof. Dr. Norman Moore

ÖZGEÇMİŞ

ABD’li Psikiyatrist. 1 Ağustos 1938’de doğdu. Tıp alanındaki lisans eğitimini İrlanda’daki Queen’s Üniversitesinde 1964 yılında tamamladı. Aynı üniversitede Doktora yaptıktan sonra Londra’da Royal Air Force’da Psikiyatri üzerine eğitimler aldı. 1990 yılında Harvard Üniversitesinde “Biyomedikal Araştırma Yönetiminde İleri Eğitim Programı”nı bitirdi. Amerikan Psikiyatri Derneği ve Royal College Psikiyatri Derneği tarafından verilmiş dört yüksek onur derecesi bulunan Prof. Dr. Moore, ayrıca Zihinsel Hastalık Araştırma Ödülü, Örnek Psikiyatrist Ödülü, Yılın Seçkin Araştırmacısı Ödülü, Tıp Öğrenci Eğitiminde Mükemmellik Ödülü olmak üzere farklı kurumlarca verilen ödüllerin de sahibidir. 98 bilimsel makalesi bulunan Prof. Dr. Moore,  halen Amerika’daki East Tennessee State Üniversitesinde Psikiyatri profesörlüğü ve Psikiyatri departmanının araştırma bölümünün direktörlüğünü yürütmektedir. Üsküdar Üniversitesi Senatosu’nun 2017 yılında aldığı kararla kendisine Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

DOKTORA GEREKÇESİ

Sanattan terapiye Ebru alanında yenilik, derinlik ve farklılık içeren, yeni kavramlar üreten, Ebru sanatını gelenekten geleceğe taşıyan çalışmaları nedeniyle, Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora takdimi uygun görülmüştür.

Fahri Doktora Unvanları 2

Hikmet Barutçugil

ÖZGEÇMİŞ

1952′de Malatya’da doğan Hikmet Barutçugil, 1973′de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda tekstil eğitimine başladı. Yüksek öğreniminin ilk yılında tanıdığı ve öğrencisi olduğu Prof. Emin Barın’ın teşvikiyle hat sanatına ilgi duydu. Hat sanatı ile ilgili çalışmalarına başladığı sırada ebru sanatını fark eden ve içindeki dinamizmi keşfeden Barutçugil’in bu sanata duyduğu sevgi kısa zamanda tüm benliğini sardı. Öğrencilik yıllarında araştırmalarını tek başına sürdürüp kendisini geliştirdi.

1977’de Akademi’den tekstil desinatörü olarak mezun olduktan sonra çalışmalarını Ebru üzerine yoğunlaştırdı. 1978-1981 yılları arasında ihtisas için gittiği Londra’da araştırma ve çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Akademik eğitimden aldığı sanat altyapısını gelenekli sanatlarla birleştirerek yepyeni ufuklar açtı. Geleneği geçmişten geldiği gibi yaşatırken, çağdaş yorumları ile ilgi alanını son derece farklı mecralara çekti.

Ebru’yu her zaman bir bilim dalı gibi görüp geliştirmeyi hedefleyen sanatçı, bu sanatı yaşatmak için yaşamanın gereğine inandığından, günlük kullanım araçlarından iç mimaride kullanılan malzemelere kadar birçok ürün geliştirdi. Daha önce görülmemiş Ebru yöntemleri denedi. Literatüre, “Barut Ebrusu” olarak bilinen Ebru türünü bulan kişi olarak geçti.

Türk Ebru Sanatı'nı tanıtmak ve yaymak amacı ile yurtiçi ve yurtdışında 108 kişisel ve 103 karma sergi ile 169 kurs ve seminer, 99 konferans ve uygulamalı ebru gösterimi ile 6 sanat terapisi gerçekleştirdi.

Royal College Of Art (Londra), Internationale Gesellschaft für Musik-Ethnologie und Kunsttherapie Forschung (Viyana), Otonom University (Madrid), University of Graz (Avusturya), Basel Paper Museum (İsviçre), University of Massachusetts (Boston, ABD) ve Lok Virsa Museum'da (Islamabad) ve birçok Sanat Akademisi’nde dersler verdi. Hikmet Barutçugil'in eğitim faaliyetleri halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü; Ebristan, Salacak (İstanbul Ebru Evi), TBMM Milli Saraylar Geleneksel Sanatlar merkezi ve bazı eğitim kurumlarında devam etmektedir. Uluslararası birçok ödülleri olan Barutçugil'in bunlara ek olarak, London British Museum başta olmak üzere dünyaca ünlü müzelerde ve bazı özel koleksiyonlarda sürekli olarak sergilenen eserleri bulunmaktadır. Hikmet Barutçugil, London School of Economic Sience’ın düzenlediği Art in Action sanat festivalinde “BEST OF THE BEST” 2012, ödülünü alan ilk ve tek Türk sanatçıdır.

Hikmet Barutçugil’in yayınlanmış birçok mülakat ve makalelerinin yanı sıra ‘Renklerin Sonsuzluğu’,  ‘Suyun Renklerle Dansı’, ‘Suyun Rüyası Ebru’, ‘The Dream of Water’, ‘Efsun Çiçeği’, ‘Ebristanbul’, ‘Siyah Beyaz Ebru’, ‘O’nun Şefkati’, ‘Simetri’, ‘Battaldan Baruta Ebruvan’, ‘Ebristan’dan Yeşerenler’, ‘Türklerin Ebru Sanatı’, ‘Ebrulî Mardin’, ‘Hikmet Barutçugil Minyatür Kitap’, ‘Ebrularda Mardin’, ‘Dostluk Defteri’ ve ‘Traume auf Wasser (Almanca, İngilizce)’ , ‘Elif’ ve ‘Ebrunun Mermer Yüzü’, ‘The Dream of Water’, ‘Helsinki Sergi Katalogu’, ‘Esma-i Hüsna’ adlı yayınlanmış yirmi dört kitabı bulunmaktadır.

Gelecek yüzyılların sanatçılarına yön ve ilham verecek eserleri bu günden planlamak amacıyla 1830’lu yıllardan kalan tarihi bir konağı, Ebru evi haline getirip yaşayan bir “müze galeri”ye dönüştürmüştür.

“Ebristan” İstanbul Ebru Evi’nde halen kâğıt, kumaş, seramik, cam, ahşap gibi malzemeler üzerine ebru çalışmalarına devam etmekte; hat, tezhip, minyatür, cilt gibi diğer geleneksel sanatları da uygulayarak sürdürmektedir.

Sanattan terapiye Ebru alanında yenilik, derinlik ve farklılık içeren, yeni kavramlar üreten, Ebru sanatını gelenekten geleceğe taşıyan çalışmaları nedeniyle, Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora takdimi uygun görülmüştür.