Fahri Doktora Unvanları - Hikmet Barutçugil

DOKTORA GEREKÇESİ

Sanattan terapiye Ebru alanında yenilik, derinlik ve farklılık içeren, yeni kavramlar üreten, Ebru sanatını gelenekten geleceğe taşıyan çalışmaları nedeniyle, Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından “Fâhri Doktora” takdimi uygun görülmüştür.

Fahri Doktora Unvanları 2

Hikmet Barutçugil

ÖZGEÇMİŞ

1952′de Malatya’da doğan Hikmet Barutçugil, 1973′de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda tekstil eğitimine başladı. Yüksek öğreniminin ilk yılında tanıdığı ve öğrencisi olduğu Prof. Emin Barın’ın teşvikiyle hat sanatına ilgi duydu. Hat sanatı ile ilgili çalışmalarına başladığı sırada ebru sanatını fark eden ve içindeki dinamizmi keşfeden Barutçugil’in bu sanata duyduğu sevgi kısa zamanda tüm benliğini sardı. Öğrencilik yıllarında araştırmalarını tek başına sürdürüp kendisini geliştirdi.

1977’de Akademi’den tekstil desinatörü olarak mezun olduktan sonra çalışmalarını Ebru üzerine yoğunlaştırdı. 1978-1981 yılları arasında ihtisas için gittiği Londra’da araştırma ve çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Akademik eğitimden aldığı sanat altyapısını gelenekli sanatlarla birleştirerek yepyeni ufuklar açtı. Geleneği geçmişten geldiği gibi yaşatırken, çağdaş yorumları ile ilgi alanını son derece farklı mecralara çekti.

Ebru’yu her zaman bir bilim dalı gibi görüp geliştirmeyi hedefleyen sanatçı, bu sanatı yaşatmak için yaşamanın gereğine inandığından, günlük kullanım araçlarından iç mimaride kullanılan malzemelere kadar birçok ürün geliştirdi. Daha önce görülmemiş Ebru yöntemleri denedi. Literatüre, “Barut Ebrusu” olarak bilinen Ebru türünü bulan kişi olarak geçti.

Türk Ebru Sanatı'nı tanıtmak ve yaymak amacı ile yurtiçi ve yurtdışında 108 kişisel ve 103 karma sergi ile 169 kurs ve seminer, 99 konferans ve uygulamalı ebru gösterimi ile 6 sanat terapisi gerçekleştirdi.

Royal College Of Art (Londra), Internationale Gesellschaft für Musik-Ethnologie und Kunsttherapie Forschung (Viyana), Otonom University (Madrid), University of Graz (Avusturya), Basel Paper Museum (İsviçre), University of Massachusetts (Boston, ABD) ve Lok Virsa Museum'da (Islamabad) ve birçok Sanat Akademisi’nde dersler verdi. Hikmet Barutçugil'in eğitim faaliyetleri halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü; Ebristan, Salacak (İstanbul Ebru Evi), TBMM Milli Saraylar Geleneksel Sanatlar merkezi ve bazı eğitim kurumlarında devam etmektedir. Uluslararası birçok ödülleri olan Barutçugil'in bunlara ek olarak, London British Museum başta olmak üzere dünyaca ünlü müzelerde ve bazı özel koleksiyonlarda sürekli olarak sergilenen eserleri bulunmaktadır. Hikmet Barutçugil, London School of Economic Sience’ın düzenlediği Art in Action sanat festivalinde “BEST OF THE BEST” 2012, ödülünü alan ilk ve tek Türk sanatçıdır.

Hikmet Barutçugil’in yayınlanmış birçok mülakat ve makalelerinin yanı sıra ‘Renklerin Sonsuzluğu’,  ‘Suyun Renklerle Dansı’, ‘Suyun Rüyası Ebru’, ‘The Dream of Water’, ‘Efsun Çiçeği’, ‘Ebristanbul’, ‘Siyah Beyaz Ebru’, ‘O’nun Şefkati’, ‘Simetri’, ‘Battaldan Baruta Ebruvan’, ‘Ebristan’dan Yeşerenler’, ‘Türklerin Ebru Sanatı’, ‘Ebrulî Mardin’, ‘Hikmet Barutçugil Minyatür Kitap’, ‘Ebrularda Mardin’, ‘Dostluk Defteri’ ve ‘Traume auf Wasser (Almanca, İngilizce)’ , ‘Elif’ ve ‘Ebrunun Mermer Yüzü’, ‘The Dream of Water’, ‘Helsinki Sergi Katalogu’, ‘Esma-i Hüsna’ adlı yayınlanmış yirmi dört kitabı bulunmaktadır.

Gelecek yüzyılların sanatçılarına yön ve ilham verecek eserleri bu günden planlamak amacıyla 1830’lu yıllardan kalan tarihi bir konağı, Ebru evi haline getirip yaşayan bir “müze galeri”ye dönüştürmüştür.

“Ebristan” İstanbul Ebru Evi’nde halen kâğıt, kumaş, seramik, cam, ahşap gibi malzemeler üzerine ebru çalışmalarına devam etmekte; hat, tezhip, minyatür, cilt gibi diğer geleneksel sanatları da uygulayarak sürdürmektedir.

Sanattan terapiye Ebru alanında yenilik, derinlik ve farklılık içeren, yeni kavramlar üreten, Ebru sanatını gelenekten geleceğe taşıyan çalışmaları nedeniyle, Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından“Fâhri Doktora” takdimi uygun görülmüştür.