2019 EK Kontenjan (Ek Yerleştirme) Taban Puanları

Ek Yerleştirme Bursları

Ek Yerleştirmede Üsküdar Üniversitesini tercih edip yerleşen öğrencilere mevcut burslarına ilave +%25 ek yerleştirme bursu verilecektir.

Üsküdar Üniversitesi 2019-YKS Ek Yerleştirme Kontenjan ve Puanları

2019-YKS Ek Yerleştirme Kontenjan ve Puanları (LİSANS)

2019-YKS Ek Yerleştirme Kontenjan ve Puanları (ÖN LİSANS)

Üniversite Taban Puanları için tıklayınız.

Ek Yerleştirme Tarihleri

5-11 Eylül, 2019 tarihleri arasında tercih işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ek Yerleştirme Kayıt Tarihleri

Elektronik kayıtlar 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Üniversitelerde kayıtlar 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Ek Yerleştirme Ücreti

Ek yerleştirme ücreti 20 TL. dir. Ek yerleştirme ücretini 12 Eylül 2019 tarihi saat 23.59’a kadar kılavuzda belirtilen bankalara yatırabilirsiniz. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

Ek Kontenjan Nedir?

2019-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2019- YKS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar ek yerleştirmenin kontenjanlarını oluşturmaktadır.

Ek Yerleştirme İle İlgili Temel Kurallar Nelerdir?

  • 2019-YKS ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2019-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekmektedir.
  • Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.
  • Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzlarda yer alan bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adaylar, adı geçen kılavuzları yeniden incelemelidir.

Ek Yerleştirmede Tercihlerin Yapılması ile İlgili Kurallar Nelerdir?

  • 2019-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.
  • Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.
  • 2019-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.
  • Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

 

 

Paylaş: