Laboratuvarlar

Türkiye’nin beyin üssü olmayı hedefliyoruz...

Üsküdar Üniversitesini kurarken, kendimize bir ilke seçtik. “Herkesin gittiği yoldan gidenler, aynı hedefe varır” sözünden yola çıkarak her alanda farklılaşarak zirvelere çıkmak hedefledik. Bu hedefle yol haritamızı belirledik ve ilerliyoruz. İlk adımı Üniversitemiz ile attık. Üsküdar Üniversitesi bugün Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesidir.

Üniversitelerin temel görevleri arasında, eğitim, araştırma-geliştirme çalışmaları ile proje üretilmesi ve kişiye meslek kazandırma yer almaktadır. Bilgi üretim sahaları olan üniversiteler için, üretilen bu bilgiyi raflardan indirme zamanı gelmiştir. Bilgiyi kullanılabilir hale getirerek toplumun kullanımına sunmak yeni nesil üniversitelerin temel görevleri arasına girmiştir. İşte bu noktada üniversite-sanayi iş birliği büyük önem taşımaktadır.

Prof. Dr. K. Nevzat TARHAN

Üsküdar Üniversitesi olarak 20’nin üzerinde laboratuarlarımızla öğrencilerimiz için klinik ve uygulama imkânlarında alternatifsiz eğitim kurumu olmayı hedefledik. Beyin uyarım, nöro-görüntüleme laboratuvarları ve sağlık fiziği gibi konularda da hem uygulama hem de klinik imkânlar ile de özgün bir eğitim sunuyoruz. Bilgisayar Mühendisliği alanında, geleceğin önemli mesleklerinden olan sağlık bilişiminde, “Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI)” ve yapay zekâ çalışmalarının klinik altyapısında bilimsel eğitim fırsatını geleceğin bilim insanlarına sunuyoruz. Kullanıcı dostu yazılım gelişimini hedefleyen yazılım psikolojisi eğitimi de yine bu alanda getirdiğimiz farklardan biri.

Üsküdar Üniversitesi öğrencileri, konularında uzman bilim adamlarından oluşan dev bir akademik kadrodan eğitim almanın yanı sıra, beyin ve davranış fonksiyonları üzerine kurulmuş laboratuvarlarda gözlem yapma ve Türkiye’nin ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi ve Klinikleri’nde de öğrendiklerini pratik yapma ayrıcalığı elde ediyorlar.

Önümüzdeki en önemli hedeflerden biri de Türkiye’nin ilk Brain Park (Beyin Parkını) hayata geçirmek. Bu proje içerisinde nörobilim, mühendislik, sağlık bilimi ve sosyal bilimlerin tümünü multidisipliner bir disiplinle bir araya getirmeyi ve Türkiye'nin ilk beyin üssü olmayı hedefliyoruz. ABD Başkanı Barack Obama 2013’ün Nisan ayında NATIONAL INSTITUTE OF HEALTH olarak bilinen enstitüleri bir araya toplayıp Brain Park konusunda 14 dakikalık bir sunum yapmış, beyin çalışmalarına verdikleri önemi tüm dünyaya ilan etmiştir. Üsküdar Üniversitesi olarak Beyin Projesi’nde bu araştırmalarla oluşacak bilgileri en önemli bilgiler olarak görüyor ve aynı hassasiyetle hareket ediyoruz. Beyin Projesini yapacak zihin gücüne ve ekibe sahibiz. Üsküdar Üniversitesi olarak bu büyük projenin içinde olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Üsküdar Üniversitesi Rektörü