AR-GE Nedir? AR-GE'nin Önemi? BrainPark Kuluçka Merkezi

Ar-ge

Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Yatırımlarının Önemi

Araştırma, bilinmeyeni bilmeye, öğ­renmeye yönelik yapılan bilimsel-teknolojik faaliyetlerdir. Geliştirme ise, mevcut bilgiyi ya da teknolojiyi yeni düzenlemelerle daha iyiye doğru yönlendirme faaliyetidir. Araştırma-geliştirme bilimsel ve tek­nik bilgi birikimini artırmak amacıyla sistematik bir temele dayalı olarak yü­rütülen yaratıcı çaba ve bu bilgi biri­kiminin yeni uygulamalarda kullanı­mıdır. Bilimde "vermeden almak" yoktur. Ne oranda yatırım yaparsan o oranda sonuç alabilirsin.

Ülkemizde AR-GE çalışmalarının bir kısmı "üniversite" bir kısmı "kamu kuruluşları" bir kısmı da "özel sek­tör" tarafından yürütülmektedir. Bu nedenledir ki üniversitelerin temel görevleri arasında meslek kazandırmanın yanı sıra eğitim, araştırma-geliştirme çalışmaları ile proje üretilmesi de önemli bir yer tutmaktadır.  

Bilgi üretim sahaları olan üniversiteler için, üretilen bu bilgiyi raflardan indirme zamanı gelmiştir. Bilgiyi kullanılabilir hale getirerek toplumun kullanımına sunmak yeni nesil üniversitelerin temel görevleri arasına girmiştir. İşte bu noktada üniversite-sanayi iş birliği büyük önem taşımaktadır.

AR-GE ile Geleceğe Uzanan Basamaklar

Üsküdar Üniversitesi olarak 40’ı aşkın laboratuvarlarımızla öğrencilerimiz için klinik ve uygulama imkânlarında alternatifsiz eğitim kurumu olmayı hedefledik. Beyin uyarım, nöro-görüntüleme laboratuvarları ve sağlık fiziği gibi konularda da hem uygulama hem de klinik imkânlarla da özgün bir eğitim sunuyoruz. Bilgisayar Mühendisliği alanında, geleceğin önemli mesleklerinden olan sağlık bilişiminde, “Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI)” ve yapay zekâ çalışmalarının klinik altyapısında bilimsel eğitim fırsatını geleceğin bilim insanlarına sunuyoruz. Kullanıcı dostu yazılım gelişimini hedefleyen yazılım psikolojisi eğitimi de yine bu alanda getirdiğimiz farklardan biri.

Üsküdar Üniversitesi öğrencileri, konularında uzman bilim adamlarından oluşan dev bir akademik kadrodan eğitim almanın yanı sıra, beyin ve davranış fonksiyonları üzerine kurulmuş laboratuvarlarda gözlem yapma ve Türkiye’nin ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ve Tıp Merkezlerinde de öğrendiklerini pratik yapma ayrıcalığı elde ediyorlar.

AR-GE Odakları ve Laboratuvarlar

AR-GE Odakları ve Laboratuvarlar

Üsküdar Üniversitesi AR-GE Odakları şunlardır: Nöromodülasyon Tedavileri; Nörogenetik Çalışmaları; Otizm, Şizofreni, Alzheimer Araştırmaları ve Sağlıkta Sanal Gerçeklik Programları.

Üsküdar Üniversitesi AR-GE Merkezimiz, 40’ı aşkın laboratuvarımız ve AR-GE Odaklarımız gibi konulara ilişkin detaylı bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

BrainPark Üsküdar Üniversitesi Kuluçka Merkezi

BrainPark, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde hizmet veren girişimciliği ve ticarileşmeyi destekleyen kuluçka merkezidir. Merkezin ana amacı genç girişimcilere başlangıç desteği vermektir. Gelecek vadeden fikirlerin belirlenmesi ve bu fikirlerin cesaretlendirilmesi: Genç girişimciler ve öğretim üyeleri BrainPark’a başvurduklarında fikirleri uzman bir ekip tarafından değerlendirilir ve ticarileşme potansiyeli olan fikirlere destek verilir.

  • Temel eleme aşamalarından geçen girişimcilere kuluçka merkezi içerisinde ofis verilerek şirket kurma süreçleri başlatılmış olur.
  • Şirketleşme sürecindeki girişimlerin TÜBİTAK ve diğer fonlardan alınacak girişim sermayesi destek projeleri ile ilgili başvuru desteği verilir.
  • Girişimci adaylarına üniversite içinden veya özel sektörden mentor atanarak şirketleşme yolunda tecrübe sahibi kişilerden fikri destek almaları amaçlanır.

BrainPark Üsküdar Üniversitesi Kuluçka Merkezinden Kimler Faydalanabilir?

Üsküdar Üniversitesi öğrencileri, mezunları ve öğretim üyeleri Kuluçka Merkezi faaliyetlerinden faydalanabilir.

BrainPark hakkında detaylı bilgi için: http://www.brainpark.net/

Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle “Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı” kapsamında gerçekleştirilen “Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesi” özel yetenekli çocuklarımızın yetenek alanlarıyla ilgili gelişim süreçlerini bir mentor danışmanlığında somut çıktılara dönüştürmeyi hedeflemektedir. 

Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesinde;

Seçilmiş öğrenci ve akademisyenlere etkili menti ve mentor olmalarını sağlayacak bir eğitim verilmesinin ardından menti ve mentorların uyumları gözetilerek eşleştirilmeleri sağlanacaktır. Bu seçim sonrasında menti ve mentor iletişime geçerek mentinin ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda yeni projelerin hayata geçirilmesi ve özel yetenekli çocuklarımızın kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amaçlanan sonuçlarımızdandır.

 

Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı hakkında detaylı bilgi için: http://www.yetenekvementoragi.com/