Elektronörofizyoloji Laboratuvarı

Elektronörofizyoloji Laboratuvarında mevcut olan EMG ve EEG cihazları yer almaktadır. Öğrencilere ilk olarak Elektroensefalografi-EEG dersi kapsamında EEG cihazının kullanımı öğretilmektedir. EEG cihazı ile kayıt öncesinde elektrotların yerleşimi çok önemli bir hazırlık aşamasıdır. EEG ortalama 23 tane küçük elektrodun bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beynin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır. Her yaşta insana EEG çekilebilir, radyasyon etkisi yoktur ve beyne zarar vermez.

Yanı sıra Elektromiyografi-EMG dersi kapsamında öğrencilere  EMG ölçüm cihazının kullanımı öğretilmektedir. EMG (Sinir Ölçüm Testi) testi vücuttaki kasların, sinirlerin ve sinir köklerinin elektriksel yöntemle izlenmesidir. Çevresel sinirleri etkileyen hastalıkların tanısını koymak, tanıyı doğrulamak, çevresel sinirlerde ortaya çıkan işlev bozukluklarının şiddetini belirlemek ve uygulanan tedavinin etkisini değerlendirmek için başvurulan bir inceleme yöntemidir. Duyusal Uyarılmış Potansiyeller ve Klinik Elektronörofizyoloji Uygulamaları dersleri kapsamında da EMG cihazı kullanımı gösterilmektedir.

Envanter eklenmemiş.
Galeri eklenmemiş.
Fatma TURAN Fatma TURAN CV
SHMYO / Elektronörofizyoloji - Program Başkanı
Öğretim Görevlisi Fatma Turan 1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2001 yılında Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümünü bitirdi. 2003 yılında Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Biyoloji Öğretmenliği yüksek lisans program ... [ » ]
Fatma TURAN / (0216) 400 22 22 - : 4007

Laboratuvar ve ARGE Merkezi