Facebook Pixel Code
Üsküdar ÜniversitesiKapat

Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarı


Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarı

Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarında genetik hastalıkların DNA ve RNA temelli genetik profillemesi ile kişiye özgü tedavi protokolü için bir rapor tanzimi yapılmaktadır.  Laboratuvarımız üst düzey ve tam donanımlı cihazların mevcut olduğu, geniş bir test yelpazesiyle hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz, genetik varyasyonlardan kaynaklanan (Polimorizm ve Mutasyonlar) hastalıkların genotiplenmesi, psikiyatrik hastalıklar, kanser gibi tanısı belirlenmiş hastalıklarda da tek nokta mutasyonları saptama yoluyla genetik özellikleri belirleme ve Farmakogenetik için genotipleme şeklinde ifade edilebilir. 

Bireye Özgün Farmakogenetik Kartı

Farmakogenetik çalışmalarımızla Türkiye’de bir ilk olan bireylere özel farmakogenetik kimlik kartı verilmektedir. ‘Kişiye Özel Tedavi’ ise kişilerin genetik yapılarında mevcut olan varyasyonlar nedeni ile ilaçlara karşı verdikleri yanıtlardaki değişiklikleri inceler.  Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarında uygulanmakta olan genetik testler ile daha kısa sürede ve en düşük yan etkileri ile tedavi amaçlanmaktadır.

Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarı’nda Analiz Sırasında Kullanılan Metotlar

Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarı’nda herhangi bir doku örneğinden DNA/ RNA izolasyonu gerçekleştirildikten sonra belirlenen genetik bölgelerde genotipleme ve ekspresyon düzey analizleri yapılmaktadır. Bu amaçla konvansiyonal PCR (polimeraz zincir reaksiyonu, PZR), restriksiyon enzimi kesimiyle parça uzunluğu analizi (RFLP), Real Time PCR ve dizi analizi (hizmet alımı) şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Cihaz Cinsi

Adedi

Çeker ocak / Thermo Scientific

Mikropipet setleri / Eppendorf

+4 Buzdolabı/ Uğur

-20 Derin dondurucu / Uğur

-80 Derin dondurucu

Mikrodalga fırın/Arçelik

Thermo Cycler/Biorad T100

pH Metre

Hassas terazi/Radwag

Mikrosantrifüj/BeckmanCoulter-microfuge

Yatay elektroforez/Thermo

Vorteks/Stuart

Distile su cihazı/Smart2 Pure 3

Spektrofotometre-Elisa Okuyucu/Thermo Multiskan 200-1000nm

Orbital çalkalamalı inkübatör/Thermo

Kuru blok ısıtıcı/Stuart-03SBH130

Jel görüntüleme/Fusion FX7-02

Etüv/Thermo Scientific

Biyogüvenlik kabini/Thermo Scientific

Real Time PCR/ Quanti stution 3 / Thermo Fisher

Muhsin KONUK Muhsin KONUK CV
Rektör Yardımcısı / MDBF / Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) - Bölüm Başkanı /BİYOTEKMER Müdürü / PARGE Koordinatörü
1964 yılında Emirdağ'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Emirdağ'da tamamladı. 1984 yılında Selçuk Üniversitesi'ni bitirdi ve bir yıl süreyle özel bir eğitim kurumunda Biyoloji Öğretmeni olarak çalıştı. 1985 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi ... [ » ]
Muhsin KONUK / (0216) 400 22 22 - : 2403
Canan SERCAN DOĞAN Canan SERCAN DOĞAN  
Klinik Farmakogenetik Laboratuvar Personeli
[...]
Canan SERCAN DOĞAN / (0216) 400 2222