Adli Fizik Laboratuvarı

Hukukun fiziksel delillerle ilgili soru ve sorunlarına, temel bilimler kapsamında, imkân, kabiliyet ve deneyler yoluyla bilimsel çözümler üreten Adli Bilimler, başta fizik, kimya, biyoloji olmak üzere patoloji, toksikoloji (zehir bilimi), genetik gibi değişik branşlardan yararlanır. Fizik, adli bilimler için olmazsa olmazlardan biridir.

Türkiye'nin lisans düzeyindeki ilk adli bilimler eğitimini başlatan Üsküdar Üniversitesi, Mühendislik fakültelerindeki fizik eğitiminden farklı olarak, mezun olacak olan kişilerin kriminal laboratuvarlarda ve her türlü suç deliliyle çalışacak olan resmi ve özel kurum ve kuruluşlarda uzman personel olarak görev almasını sağlayabilmeyi hedefliyor.

Adli ve idari soruşturmalar sırasında elde edilen maddi delillerin fiziksel olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi suretiyle, suç ve suçlunun saptanması ve kanıtlanmasında teknik destek sağlanması için gelişen teknolojilerden de yararlanılarak çok farklı değerlendirme ve incelemeler laboratuvar koşullarında yapılır.

Cihaz Cinsi

Adedi

Doküman İnceleme Cihazı

1

Mikroskop Stereo

1

Mikroskop Mukayese Tutucu Aparatları

1

Mikroskop Mukayese

1

Tripod / Olay Yeri İnceleme

1

Inclinometre

1

Lazer Monteli İletki

1

Digital Kumpas

1

Hesap Makinesı

1

Lazer Pointer

2

Olay Yeri İnceleme Çantası

2

Atış Açısı Belirleme Seti

1

Doç.Dr. Aylin YALÇIN SARIBEY

MDBF / Adli Bilimler / BABE Müdür Yardımcısı / Ceza Adaleti Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanı

CV Görüntüle Özgeçmiş Aylin YALÇIN SARIBEY / (0216) 400 2222 : 2449
Dr.Öğr. Üyesi Zekai GENÇ

MDBF / Adli Bilimler

CV Görüntüle Özgeçmiş Zekai GENÇ / (0216) 400 2222 : 2458