Çocuk Gelişimi Laboratuvarı

Çocuk gelişimi alanı, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocukların doğum öncesinden başlayarak ergenliğin sonuna kadar gelişimlerini değerlendiren ve potansiyellerinin en üst basamağına ulaşmaları için destekleyici programlar geliştiren, uygulayan ve izleyen disiplinler arası bir bilim alanıdır. Çocuk gelişimi, multidipliner ve transdisipliner bir yaklaşımla çocuk alanında bilime dayalı çalışmalar yaparken aileye, profesyonellere ve topluma hizmet sunmayı amaçlayan bir meslek grubudur.

Üsküdar Üniversitesi Çocuk gelişimi bölümü olarak toplumumuzda çocuğun gelişiminde önemli sorumlulukları olan çocuk gelişimcileri yetiştirirken teorik ve pratik alanda donamlı olarak mesleğe hazırlanmalarını amaçlıyoruz. Bu amaçla Çocuk Gelişimi laboratuvarımız “ Çocuk Gelişimi Araştırma ve Uygulama Üniteleri” olarak düzenlenmiştir.

Çocuk Gelişimi Araştırma ve Uygulama Ünitelerinin Amacı:

Gelişimsel değerlendirme, aile ile görüşme, çocuğun gelişimi izleme, anne-baba destek programları oluşturma ve uygulama, çocuk odaklı aile görüşmeleri yapma, özel gereksinimli çocuklarla ve aileleri ile görüşme yapma, özel gereksinimli çocuğu değerlendirme, çocuk ve aile için eğitsel ve gelişimsel ihtiyaçları belirleme ve program oluşturma, bağlanma temelli ebeveyn destek programları , oyun ve oyun materyalleri geliştirme, gelişim dönemlerine uygun gelişimsel oyun uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Ünitelerde yapılan uygulamalar bölüm müfredatı kapsamında öğrencilerin gözlem yapmalarına ve ilgili dersin öğretim elemanları gözetiminde ve denetimde bire bir çalışmalarla uygulamalar yapmalarına olanak sağlamaktadır. Böylelikle öğrencilerimizin mezun olmadan önce çocuk ve aile ile çalışma konusunda deneyim kazanması hedeflenmektedir.

Çocuk Gelişimi araştırma ve Uygulama Ünitelerinde lisans ve lisansüstü bitirme tezleri , öğrenci projeleri kapsamında bilimsel araştırmalar ve uygulamalar yapılmasına da imkan verilmektedir.

Cihaz Cinsi

Adedi

Oyuncak dolabı

2

Kitaplık

1

Oyun halısı

2

Peluş oyuncak

5

Akıllı tahta

1

Projeksiyon

1

Ofis masası

1

Oyuncak (İnce motor)

3 (Boncuk dizme)

Oyuncak ( Sembolik Oyun)

2 (Araba seti)

Bebek bakım masası

1

Dr.Öğr. Üyesi Demet GÜLALDI

SBF / Çocuk Gelişimi

CV Görüntüle Özgeçmiş Demet GÜLALDI / (0216) 400 2222 : 5161
Öğr.Gör. Neşe ŞEKERCİ

SBF / Çocuk Gelişimi

CV Görüntüle Özgeçmiş Neşe ŞEKERCİ / (0216) 400 22 22 : 5020