Preklinik Laboratuvarı

Üsküdar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ağız ve Diş sağlığı Teknikerliği ve Diş Protez Teknikerliği programlarında eğitim gören öğrenciler Üniversitemizin Sağlık Yerleşkesi Preklinik Laboratuvarında uygulama derslerini işlemektedir.
Öğrencilerin eğitim gereği beceri kazanabilmeleri ve mesleki bilgiye erişebilmeleri, uygulamalı laboratuvar çalışmaları ile tamamlanmaktadır. Bu konuda en modern, insan sağlığına uygun, çağdaş son sistem araç ve gereçlerle donatılan laboratuvar faaliyete geçmiştir. Öğrencilerimiz bu laboratuvarda teknik konularda uygulamalı eğitimler alarak diş hekimine yardımcı olabilecek ve diş protezi, çene yüz protezi ve ortodontik protez çalışmalarını yürütebilecek bilgi ve el becerisini edinebilmektedir. Çalışmalar sırasında iş sağlığı ve iş güvenliği standartlarının üzerinde her türlü tedbir alınarak öğrencilerin sağlığına önem verilmiştir.
Preklinik Laboratuvarında aynı anda 80 öğrencinin çalışmasına imkân veren, eğitici uygulamalarını, her bir öğrencinin özel ekranlarından izleyerek öğrenme ve uygulama yapması kolaylaşmıştır. Preklinik Laboratuvarında olması gereken tüm ekipman her bir öğrenci için sağlanmıştır. Eğitmenin robot hasta üzerinde yaptığı çalışmalar aynı anda ekrana yansıtılmaktadır. Laboratuvarda ayrıca döküm, tesviye ve protez yapım üniteleri, öğrencilerin aynı anda tüm yapım aşamasını uygulayarak öğrenmelerine imkân sağlamaktadır. Laboratuvardaki tüm araç ve gereç ve ekipman dünyada kabul edilen en üst standartlarda ve en başarılı markalardan oluşmaktadır.

 

Cihaz Cinsi

Adedi

Porselen fırını

1

Cattani kompresör 6 kafalı drayerli

1

Strong mikromotor

80

120cm akrilik tepim ünitesi

2

Otomatik mum eritme cihazı

60

Basınçlı pres

2

Alçı vibrasyon cihazı

4

Ön ısıtma cihazı

1

Elektrikli santrifüj

1

Vakumlu polisaj cihazı

3

450 cm alçı çalışma tezgahı

7

210 cm davlumbaz

3

120cm davlumbaz

3

120cm fırın kabini

3

Kayıt ve görüntü sistemi

1

Prekilinik eğitmen masası

1

Prekilinik Öğrenci çalışma masası

80

Öğr.Gör. Murat ALKAÇ ()

SHMYO / Diş Protez Teknolojisi Pr. / Diş Protez Laboratuvarı Sorumlusu

Özgeçmiş Murat ALKAÇ / (0216) 400 2222