Facebook Pixel Code
Üsküdar ÜniversitesiKapat

Ebelik Laboratuvarı


Ebelik Laboratuvarı

Ebelik lisans eğitimi hem teorik bilgi, hem beceri gerektiren bir eğitimdir. Öğrencilerin, kliniklerdeki hastalar üzerinde gerçekleştirecekleri bakım uygulamalarını, öncelikle laboratuvar ortamında kazanmaları gerekir. Bu nedenle de, beceri laboratuvarlarının donanımı ve öğrencilerin laboratuvar ortamındaki beceri eğitimleri çok önemlidir.

Üniversitemizin Ebelik Uygulamaları Laboratuvarı, öğrencilerin kazanmaları gereken becerilere uygun maket ve laboratuvar malzemeleri ile düzenlenmiştir.

Hemşirelik uygulamaları ile benzer olan uygulamalar için Tıbbi Beceri Laboratuvarı Hemşirelik bölümü ile ortak kullanılmaktadır.

Ebelik Uygulamaları Laboratuvarı’nda, gebede leopold manevraları, vajinal (spekulum) ve bimanüel muayene, el doppleri ile ÇKS dinleme, normal doğum eylemi simülasyonu, zor doğum eylemi simülasyonu, dilatasyon-efasman muayenesi, epizyotomi onarımı, steril malzeme ve cerrahi set hazırlığı, kadın sağlığı uygulamaları (KKMM, KKVM, pap-smear vb.), üreme sağlığı-aile planlaması uygulamaları (RİA, kondom vb. uygulaması) ve yenidoğanın fiziksel muayenesi ile ilgili uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvar uygulamaları,  uzman öğretim elemanları eşliğinde, mesleki derslerin içeriğine uygun olarak, her bir öğrenci ile bire bir çalışılarak gerçekleştirilmekte, böylece öğrenciler klinik uygulamalara başlamadan önce, gerekli becerileri kazanmaktadırlar. 

Ebelik Uygulamaları Laboratuvarı Donanımı

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü müfredatı gereğince gerçekleştirilecek belirtilen uygulamalar için bu laboratuvarda gerekli donanım ve ekipman bulunmaktadır (Bknz. Envanter).

 

 

Cihaz Cinsi

Adedi

Yenidoğan Banyo Küveti

2

Spekulum (Çelik)

2

Cerrahi Set (Çelik)

2

Fetöskop

4

Patolojik Servix Maketi

1

Servix Dilatasyon Maketi

1

Epizyotomi Tamir Maketi

3

Yarım Boy Doğum Maketi

1

Tam Boy Doğum Simülasyon Eğitim Maketi

1

Laboratuvar sarf malzemeleri (enjektör, bakım setleri, spekulum, eldiven, maske vb.)

-

Yenidoğan Tartı Aleti

1

Baskül

1

Servikal Replika ve Setler

-

Yenidoğan Bakım Malzemeleri

-

Manuel Vakum Aspiratörü

1

Fetal El Dopleri

2

Hasta Yatağı

1

Muayene ve Doğum Masası

2

Gaumard Pelvik Maketi

4

Epizyotomi Maketi

1

Mama Natalie Birthing Simulator

1

S550.100 Noelle Tam Boy Doğum Eğitim Maketi

1

S500 Noelle Doğum Maketi

1

Güler CİMETE Güler CİMETE CV
SBF / Ebelik Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Güler Cimete  1984 yılında  Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulundan mezun oldu.  Aynı Üniversite’nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği alanında 1987 yılında Yüksek Lisans, 1991 yılında Doktora eğitimini tama ... [ » ]
Güler CİMETE / (0216) 400 2222 - : 5072
Hülya ELMALI ŞİMŞEK Hülya ELMALI ŞİMŞEK CV
SBF / Ebelik
1988 Kayseri doğumlu Hülya Elmalı, 2011 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Bölümü’nden mezun olmuştur. 2015 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Hemşirelik Esasları alanında Yüksek lisans eğitimini tamamlayan Elmalı, halen Marmara Ün ... [ » ]
Hülya ELMALI ŞİMŞEK / (0216) 400 2222