Ebelik Laboratuvarı

Ebelik Laboratuvarı

Ebelik lisans eğitimi hem teorik bilgi, hem beceri gerektiren bir eğitimdir. Öğrencilerin, kliniklerdeki hastalar üzerinde gerçekleştirecekleri bakım uygulamalarını, öncelikle laboratuvar ortamında kazanmaları gerekir. Bu nedenle de, beceri laboratuvarlarının donanımı ve öğrencilerin laboratuvar ortamındaki beceri eğitimleri çok önemlidir.

Üniversitemizin Ebelik Uygulamaları Laboratuvarı, öğrencilerin kazanmaları gereken becerilere uygun maket ve laboratuvar malzemeleri ile düzenlenmiştir.

Hemşirelik uygulamaları ile benzer olan uygulamalar için Tıbbi Beceri Laboratuvarı Hemşirelik bölümü ile ortak kullanılmaktadır.

Ebelik Uygulamaları Laboratuvarı’nda, gebede leopold manevraları, vajinal (spekulum) ve bimanüel muayene, el doppleri ile ÇKS dinleme, normal doğum eylemi simülasyonu, zor doğum eylemi simülasyonu, dilatasyon-efasman muayenesi, epizyotomi onarımı, steril malzeme ve cerrahi set hazırlığı, kadın sağlığı uygulamaları (KKMM, KKVM, pap-smear vb.), üreme sağlığı-aile planlaması uygulamaları (RİA, kondom vb. uygulaması) ve yenidoğanın fiziksel muayenesi ile ilgili uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvar uygulamaları,  uzman öğretim elemanları eşliğinde, mesleki derslerin içeriğine uygun olarak, her bir öğrenci ile bire bir çalışılarak gerçekleştirilmekte, böylece öğrenciler klinik uygulamalara başlamadan önce, gerekli becerileri kazanmaktadırlar. 

Ebelik Uygulamaları Laboratuvarı Donanımı

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü müfredatı gereğince gerçekleştirilecek belirtilen uygulamalar için bu laboratuvarda gerekli donanım ve ekipman bulunmaktadır (Bknz. Envanter).

Ebelik Bölümü laboratuvarına yeni eklenen ileri teknolojik özelliklere sahip “Geliştirilmiş Anne-Yenidoğan Doğum Simülatörü”, gerçek yaşamda gebelik, doğum ve doğum sonu süreçte kadınlarda karşılaşılabilen tüm normal ve normal dışı durumların, oluşturulan senaryolar aracılığı ile laboratuvar ortamında simüle edilmesi ve böylece öğrencilerin gerçek yaşamda karşılaşabileceği durumları maket üzerinde gözlemlemesi ve gerekli ebelik müdahalelerini gerçekleştirmelerine imkan sağlamaktadır.  
İleri teknolojik özelliklere sahip doğum simülatörü, öğrencilerin, insana yakın özelliklere sahip maket üzerinde, gebenin yaşam bulgularının yanı sıra fetüs pozisyonu muayenesini de yapabilmesine (leopold manevraları) ve böylece anne karnındaki tek ya da ikiz bebeklerin pozisyonu ve büyüklüklerini belirleyebilmesine olanak sağlamaktadır.
Simülasyon maketi, vajinal muayene ile pelvis yapının doğum için uygunluğunu değerlendirmenin yanı sıra, normal vajinal doğum, makat doğum, omuz distosisi, plesanta doğumu, epizyotomi kesisi ve onarımı, doğum sonrası uterus masajı yapma, kord problemlerine müdahale etme olanağı da sağlamaktadır.
Yeni simülasyon maketi ile öğrenciler, fetüsün doğum kanalında ilerleyişi ve rotasyonlarının yanı sıra fetal distres durumları, annenin yaşam fonksiyonlarındaki değişiklikleri de izleme, anne resüsitasyonu dahil tüm anormal durumlarına müdahale etme becerisi geliştirebileceklerdir. 
Bebek simülasyon maketi ise öğrencilerin, yenidoğan canlandırması dahil tüm yenidoğan bakım uygulamalarını laboratuvar ortamında öğrenmelerini sağlayacaktır.

Cihaz Cinsi

Adedi

Yenidoğan Banyo Küveti

2

Spekulum (Çelik)

2

Cerrahi Set (Çelik)

2

Fetöskop

4

Patolojik Servix Maketi

1

Servix Dilatasyon Maketi

1

Epizyotomi Tamir Maketi

3

Yarım Boy Doğum Maketi

1

Tam Boy Doğum Simülasyon Eğitim Maketi

1

Laboratuvar sarf malzemeleri (enjektör, bakım setleri, spekulum, eldiven, maske vb.)

-

Yenidoğan Tartı Aleti

1

Baskül

1

Servikal Replika ve Setler

-

Yenidoğan Bakım Malzemeleri

-

Manuel Vakum Aspiratörü

1

Fetal El Dopleri

2

Hasta Yatağı

1

Muayene ve Doğum Masası

2

Gaumard Pelvik Maketi

4

Epizyotomi Maketi

1

Mama Natalie Birthing Simulator

1

S550.100 Noelle Tam Boy Doğum Eğitim Maketi

1

S500 Noelle Doğum Maketi

1

Prof.Dr. Güler CİMETE

SBF / Ebelik Bölüm Başkanı

CV Görüntüle Özgeçmiş Güler CİMETE / (0216) 400 2222 : 5072