Herbaryum Teknikleri Laboratuvarı

Bitkileri bilimsel tarzda toplayarak, önemli özelliklerini kaybetmeksizin kurutulup, karton üzerine tespit edilerek, saklanan bitkilerden meydana gelen koleksiyonlara “Herbaryum” denir.
Bu bilgilerin ışığı altında oluşturulmuş bir herbaryum, bilime, kültüre ve ekonomiye sağlayacağı yararların yanında, özellikle Üniversitelerin Tıp, Eczacılık, Biyoloji, Genetik, Peyzaj, Ziraat Doğa ve Tıbbi bitkilerde ve değişik birçok konularda çalışacaklara bir danışma dokümantasyon merkezi olarak temel bir kaynak, bitki gen kaynaklarının sağlandığı ve verilen derslerde, ders materyali olarak faydalanılan kısacası bitki laboratuvarı ve bir bitki müzesidir.
Üniversitemiz bünyesinde,  Prof. Dr. Memduh Serin hocamızın florostik çalışmalar sonucu toplamış olduğu 800’e yakın tıbbi ve doğa bitki türleri bulunan Üsküdar Üniversitesi Herbaryumu 2018 yılında kurulmuştur. Üniversitemiz herbaryumu, SHMYO programlarından; Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Eczane Hizmetleri ve Tıbbi Tanıma ve Pazarlama, Sağlık Bilimleri Fakültesinden ise Beslenme ve Diyetetik ve Ergoterapi bölüm öğrencilerimize hizmet vermektedir.

Cihaz Cinsi

Adedi

Mikroskop (Eğitim ve Araştırma)

1

Prof.Dr. Memduh SERİN ()

SHMYO / Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

CV Görüntüle Özgeçmiş Memduh SERİN / (0216) 400 22 22