Oftalmatik Cihazlar Laboratuvarı

Optisyenlik programının müfredatı gereğince Klinik Optik ve Rehabilitasyon ve Görme Optiği ve Refraksiyon gibi derslerin içeriğinde bulunan ofttalmik cihazların çalışma prensiplerini gözlemlemek amacıyla kurulan laboratuvarımız Optisyenlik  bölümünün ikinci laboratuvarıdır.

Göz hekimleri tarafından kullanılan oftalmik cihazlarla hastaların ölçüm yapılma aşamalarını gözlemlemek, muayene aşamalarına göre yapılacak gözlüklerin mühendisliğini daha anlaşılır kılabilmek için kurulmuş bir laboratuvardır. Hastanelerde göz doktor yanında çalışmak isteyen öğrencilerimiz uygulama süreçlerine hâkim olmaktadır.

Oftalmatik Cihazlar Laboratuvarının Uygulamaları

Laboratuvarımızda Otorefraktometri  ve Biyomikroskop cihazları hali hazırda kurulu olmakla beraber yeni cihazlar kurulum aşamasındadır. Cihaz kullanım aşamaları göz doktorları ve kullanım deneyimi olan kişiler tarafından uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Hastanın cihaz kullanım aşamasında pozisyonlandırması ,İşlem hakkında hastanın bilgilendirmesi ,İşlem sonrası hastaların cihazla temas eden bölgelerin temizlenmesi ve cihazların temizlik aşamaları uygulamalı olarak gösterilmektedir.

Oftalmatik Cihazlar Uygulamaları Laboratuvarı Donanımı

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik programı müfredatı gereğince gerçekleştirilecek uygulamalarda kullanılan cihazlar optisyenlik müessesinde bulunmaması gereğince ayrı bir laboratuvarda bulunmaktadır.

 Biyomikroskop Nikon marka olup NS-1V modeldir. Biyomikroskop üzerinde özel olarak hazırlanmış bir mikroskop ve ışık kaynağı bulunan bir alettir. Göze ait birçok yapı klinik pratiğinde çok sık kullanılan bir cihazdır.

Otorefraktometre Nikon marka olup Speedy-1modeldir. Otorefraktometre cihazı gözün kırma kusurunu otomatik olarak ölçen cihazdır. 

Aynı zamanda hasta rahatlığı için hidrolik masa Laboratuvarımızda bulunmaktadır.

Cihaz Cinsi

Adedi

Otorefraktometre

1

Biyomikroskop

1

Sorumlu eklenmemiş.