Halide Edib ADIVAR 1884-1964

Halide Edib ADIVAR

Türk yazar, siyasetçi, akademisyen ve öğretmendir. Halide Onbaşı olarak da bilinir.
1884 yılında İstanbul'da doğdu. Yedi yaşındayken yaşını büyüterek başladığı Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden bir öğrencinin ihbarı üzerine bir sene sonra uzaklaştırıldı. Evde özel ders alarak ilköğrenimini tamamladı. 1897’de İngilizce öğrenirken çevirdiği Jacob Abbott'un "Ana" adlı eseri yayınlandı. 1899 yılında bu başarısı nedeniyle II. Abdülhamit tarafından Şefkat Nişanı ile ödüllendirildi.
Daha sonra kolejin yüksek sınıfına geri dönerek İngilizce ve Fransızca öğrenmeye başladı. Halide Edib, Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden lisans derecesi alan ilk Müslüman kadın oldu.
Ünlü İngiliz matematikçilerin yaşam öykülerini, birkaç Sherlock Holmes hikâyesini ve çok sayıda eseri Türkçeye çevirdi. Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal'in yanında görev yapmış bir sivil olmasına rağmen rütbe alarak savaş kahramanı sayıldı. Savaş yıllarında Anadolu Ajansının kurulmasında rol aldı ve gazetecilik yaptı. II. Meşrutiyet'in ilanı ile birlikte yazarlığa başlayan Halide Edib, gazetelerde kadın haklarıyla ilgili yazılar yazdı. İlk yazısı Tanin'de yayımlandı. İlk yazılarında Halide Salih imzasını kullandı. Kız öğretmen okullarında öğretmenlik ve vakıf okullarında müfettişlik görevlerinde bulundu.
Yazdığı yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle Meşrutiyet ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın en çok eser veren yazarlarından biri oldu. Sinekli Bakkal adlı romanı en bilinen eseridir. 1926 yılından itibaren yurt dışında yaşadığı
14 sene boyunca verdiği konferanslar ve İngilizce olarak kaleme aldığı eserler sayesinde zamanının dış ülkelerde en çok tanınan Türk yazarı oldu. İstanbul Üniversitesinde edebiyat profesörü olan Halide Edib, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı ve bir dönem milletvekilliği yaptı. 9 Ocak 1964’te İstanbul’da hayatını kaybetti.