Lord John ALDERDİCE (1955)

Lord John ALDERDİCE

1955 yılında dünyaya gelen Lord Alderdice, 1978 yılında psikiyatri ve psikoanaliz alanlarındaki tahsili ile tıp doktoru unvanını aldı. Kuzey İrlanda İttifak Partisi'nin on bir yıl boyunca liderliğini yapan John Alderdice, İrlanda Barıs Süreci'nin gelisiminde ve 1998 Belfast/Good Friday Anlaşması'nın müzakeresinde önemli bir rol oynadı. Lord Alderdice, İngiltere Kralicesi tarafından, 1996'da Lordlar Kamarasına atandı.

O sırada kendisi ömür boyu bu unvana layık görülen en genc üyelerden birisiydi. 2010-2014 yılları arasında Muhafazakâr / Liberal Koalisyon Hükümeti döneminde Lordlar Kamarasında Liberal Demokratlar Baskanı olarak görev yaptı.

Son dönemde dünyanın çeşitli yerlerinde şiddet içeren siyasi çatışma durumlarını anlama ve ele alma konusundaki akademik ve pratik katılımına giderek daha fazla önem veren Lord Alderdice, Oxford Üniversitesi Harris Manchester College'da bulunan “Zorlu Çatışmalar Cözümü Merkezi”nin (CRIC) kurucu başkanlığını yürütmektedir. Pek cok saygın kurum ve kurulus tarafından ödülleri bulunan Lord Alderdice'a Üsküdar Üniversitesi Senatosu'nun 28 Subat 2019 yılında aldığı kararla Fahri Doktora Unvanı verildi