Alois ALZHEIMER (1864 – 1915)

Alois ALZHEIMER

Alman sinir hastalıkları uzmanı ve nöropatologdur. İhtiyarlık öncesi bunamanın kendi adını taşıyan dokusal lezyonlarını ilk kez tanımladı. 1864’te Bavaria’da doğdu. 1887 yılında Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek
hekimliğe adım attı. Kısa bir süre kadın akıl hastalarının yattığı bir bakımevinde çalıştıktan sonra psikiyatri ve nöropatoloji uzmanı oldu. Münih Sinir Hastalıkları Okulunu kurdu. Genel felcin, korenin damar sertliğine ve ihtiyarlığa bağlı akıl bozukluklarının patolojik anatomilerini inceleyen önemli çalışmalar yaptı.

Alzheimer, 1901 yılında Auguste Deter adında, 51 yaşında davranış problemleri ve unutkanlığı olan bir hasta ile karşılaştı. Bu hasta özellikle kocasına karşı kendisini aldattığı konusunda paranoya geliştirmişti. Alzheimer, hasta hakkında düzenli bilgi almaya devam etti. 1906 yılında hasta öldü ve beyni Alzheimer’a gönderildi. Mikroskop altında incelediği beyinde, belirgin küçülmenin yanı sıra patolojik bulgulara da rastladı. O zamana dek benzeri bulguların daha yaşlı insanlarda görüldüğüne inanıldığından ve bu yeni bilgiler rapor edilmediğinden Alzheimer’in bildirisi ilgiyle karşılandı. Bu gelişme üzerine yanında eğitim gördüğü hocası Dr. Emil Kraepelin, hastalığa ‘Alzheimer Hastalığı’ adını verdi.