Alexander FLEMING (1881 – 1955)

Alexander FLEMING

İngiliz bakteriyoloji bilginidir. Bakterilerden ileri gelen hastalıkların tedavisinde çığır açan antibiyotiklerin ilk örneği olan penisilini bulmuştur. İskoçya’daki Ayrshire’ın Lochfield kasabasında doğdu. 1906’da Londra Üniversitesine bağlı
Paddington’daki St. Mary Hastanesi Tıp Okulundan mezun oldu. 1908’de “Akut Bakteri Enfeksiyonları” konulu teziyle ve üstün başarı belgesiyle yüksek lisans derecesini aldı. Başarısı, okulun Aşı Bölümünde bakteriyoloji profesörü Edward Wright’ın asistanlığına getirilmesine vesile oldu ve öğrenci olarak girdiği bu kurumdan yaşamı boyunca ayrılmadı. 1928’de bakteriyoloji profesörlüğüne yükseltildi.

1946’da Aşı Bölümünün yöneticiliğini Wright’tan devraldı ve ölümünden iki ay öncesine kadar görevini sürdürdü. 49 yıllık meslek yaşamını, insan vücudunun bakteri enfeksiyonlarına karşı savunmasını güçlendirecek etkenleri araştırmaya adayan ve 1928’de penisilini bularak antibiyotik çağını başlatan Fleming, insan sağlığına büyük bir hizmette bulunmuştur. 1943’te Londra’daki Royal Society üyeliğine seçildi, ertesi yıl “Sir” unvanı aldı, 1945’te penisilinin ticari üretimini gerçekleştiren Florey ve Chain ile birlikte Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülünü paylaştı.