Ahmet KABAKLI 1924 – 2001

Ahmet KABAKLI

Türk gazeteci, yazar ve edebiyat tarihçisidir.

1924 yılında Elazığ’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini aynı ilde tamamladı. 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Diyarbakır’da öğretmenlik hayatına başladı. Eğitim stajı yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yıllığına Paris’e gönderildi. Döndükten sonra İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsüne öğretmen olarak atandı. Bu arada Ankara Hukuk Fakültesini (1955-1960) bitirerek kısa bir süre avukatlık yaptı.

Yazı hayatına, 1946 yılında Son Saat gazetesinde yazdığı eleştiri yazısıyla başladı. Daha sonra Hareket dergisinde “Ayın Hercümerci” başlığı altında eleştiri yazıları, Bizim Türkiye dergisinde siyasi hiciv ve tahliller, Hisar ve İstanbul dergilerinde şiir, deneme ve eleştirileri yayımlandı. 1956 yılından sonra Tercüman gazetesinde “Gün Işığında” başlığıyla günlük yazılar yazmaya başladı. 1991-2000 yılları arasında Türkiye gazetesinde yazılar kaleme aldı.

Türk edebiyatına hizmeti geçen Ahmet Kabaklı, 1970 yılında kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Edebiyat Cemiyetinin başkanlığını yaptı. Aynı cemiyetin bünyesinde 1972 yılında Türk Edebiyatı dergisini çıkartmaya başladı. 1978 yılında Türk Edebiyatı Vakfının kurulmasına öncülük yaptı ve ömrünün sonuna kadar başkanlığında bulundu.

5 ciltten oluşan Türk Edebiyatı eserinin yanı sıra Edebiyat Tarihi, Temellerin Duruşması, Kültür Emperyalizmi, Edebiyat Akımları başta olmak üzere birçok eseri yayımlanmıştır. Şeyhü’l muharririn unvanı alan Ahmet Kabaklı, 8 Şubat 2001’de vefat etti.