Müzik okumalarının tarihi Üsküdar’da incelendiÜsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü koordinatörlüğünde Sanat ve Edebiyat Kulübü ve Müzik Kulübü tarafından “Müzik Okumaları” etkinliği düzenlendi. Etkinliğin konuğu müzik öğretmeni Özgür Atmaca oldu.
Çarşı Yerleşke Yuşa Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

“Müzik sadece edebiyatın içinde yok”

Özgür Atmaca, geçmişten günümüze müzik okumaları ile ilgili bilgi verdi. Atmaca, “Müzik okumalarına edebiyat temelli başladık. Ama öyle gitmiyor. Çünkü müzik sadece edebiyatın içinde yok, felsefe ile başlayan bir disiplin. Bir yerden sonra tarihi içine almaya başlıyor. Teoloji yani inançları işin içine alıyor. O yüzden mecburen felsefeye ve değişik konulara da girilmiş oluyor” dedi.

“Şiir ve müziğin kaynağının tek olduğunu düşünüyorum”

Özgür Atmaca müziğin yapısı ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Atmaca, “Müzik ve ses köküne indiğimiz zaman, sesin çıkış noktasının aynı olduğunu görüyoruz. Zaten ses beyinde ilk defa oluşan bir şeydir. Yani ilk ses beyinde oluşuyor ve çıkış noktası aynı. Ben şiir ve müziğin kaynağının artık tek olduğunu düşünüyorum. Yani melodinin, armoninin ve şiirin çıkış kaynağı tektir” dedi.

Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)