Varoluş Sohbetlerinin bu haftaki konusu İman kavramı olduÜsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğünün kordinatörlüğünde Çağın Vicdanı Kulübünün düzenlediği Varoluş Sohbetleri devam ediyor. Programın bu haftaki konusu “İman Kavramı” oldu. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, programda iman konusuna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Yerleşke İcadiye Toplantı Salonunda gerçekleşen etkinliğe Üsküdar Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka ve İDER Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Arslan da katıldı.“Kelam ilminin gençlere anlatılması lazım”

Konuşmasının başlangıcında kelam ilminin önemine dikkat çeken Tarhan; “İlm-i Kelam’ın gençlere anlatılması lazım. Zamanın gençleri felsefeci gibi, âlim gibi sorular soruyor. Öyle ki artık namazı nasıl kılacağını değil, ne için kılacağını soran gençler yetişiyor. Gençlerin bu tarz sorularına tatminkâr cevap veremezsek gençleri kaybederiz.” ifadelerini kullandı.“İslamiyet’i sıfırdan ele almak gerekiyor”

İnsanlığın Asr-ı Saadet’ten beri İslamiyet’i Medine üzerinden dinlediğini, Şimdi ise Mekke üzerinden dinlemeye başladığını ifade eden Tarhan; “İslamiyet’i sıfırdan ele almak gerekiyor. İslam’ın teorik temellerini bilmeden amel olmaz. Kolonları olmayan bina nasıl sağlam olmayıp ayakta duramazsa, İslam’ın temelini bilmeden de amel olmaz.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından etkinlik sona erdi.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)