Empati Yoksunu İnsanlara Dikkat Edin"Şiddetle öfkeyle beslenen insanlar var. Biri öfkeyi tatbik ederek, diğeri şiddete, öfkeye maruz kalarak besleniyor. Şiddetin çeşitleri var. Sözlü şiddet var, fiziksel şiddet var, psikolojik şiddet, duygusal şiddet var. Duygusal ihmallerde selam vermemek, adını anmamak da şiddettir. Bütün bu durumların arka planında kişilik özellikleri var. 12 tane kişilik özelliği var.

Her kişilik özelliğinin öfke eşiği ve empati duygusu farklı. Mesela B tipi kişilik özelliği var. Bu kişiler empati yoksunudur. Empati yoksunluğunun arka planında da narsisizm vardır. Kendilerini, egolarını önemli görürler bu kişiler her eleştiriyi tehdit gibi algılarlar. Hayır dendiği zaman sanki kişiliğine hayır denmiş gibi algılarlar. Her şeyin kendi şartlarına uygun olmasını isterler.

Karşı tarafın kendisine bir eş gibi değil de köle gibi olmasını isterler. Bu kişilik bozuklarının en büyüğü B kümesi kişilerdir. Bu kişiler empati yapamadıkları için yakın ilişkilerde sağlıklı davranamazlar. Bu kişileri Yakın İlişkiler Yaşantılar Ölçeği (YİYE) ile yakından analiz ediyoruz. Mesela borderline (sınırda kişilik bozukluğu) kişilik vardır. "Seni seviyorum, bırakma beni" der arkasından "Nefret ediyorum senden" der. Ya da tam tersi. Bir saat sonra bu hissiyat tekrar değişir. Böyle bir ilişkide ister istemez bir müddet sonra fiziksel gücü üstün olan şiddet uygulamaya başlıyor."

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/pazar/2019/12/01/ailedeki-yabancilasma-siddetin-onunu-aciyor