Prof. Dr. İbrahim Öztek Kafkas İslam ordusu harekâtının 101. Yıl kutlamalarına katıldıÜsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek ve beraberindeki heyet Nuri Paşa’nın Kafkas İslam Ordusu Harekâtının Azerbaycan’da yapılan 101. yılı kutlama törenlerine katıldı.

Azerbaycan’da gerçekleştirilen törende Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı üyesi, Kıbrıs gazisi Em. Tümg. Cumhur Evcil, Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı, Em. Subaylar Derneği Başkanı Em. Tuğg. Namık Kemal Çalışkan, Harp Malülü Gaziler ve Şehit Yakınları Derneği Başkanı Mustafa Işık ile gaziler, emekli subaylar ve Kıbrıs mücahitleri yer aldı.Şehitlikler ziyaret edildi

Azerbaycan Aydınlar Ocağı İkinci Başkanı ve Terhis Olunmuş Harpçilerin Gençleri Marifetlendirme İçtimai Birliğinin Başkanı Emin Hesenli tarafından ağırlanan heyet, Haydar Aliyev’in Şehitler Hiyabanındaki kabri, Kafkas İslam Ordusu, Karabağ Türk ve Azerbaycan Şehitlikleri ile Şamahı Türk Şehitliğini ziyaret etti.

Heyetin sonraki durağı Şamahı Tarih Müzesi, Kafkas İslam Ordusu Resim Sergisi, Bakü Askeri müzesi ile Gençliğe yardım vakfı oldu.

Başta Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral, Türk Ataşesi Tuğg. İsmail Hakkı Köseali ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Tümg. Kerim Veliyev, Seferberlik Bakanı Tümg. Arzu Rahimov, Sosyal İşler Bakanı Sahil Babayev, Gençlik ve Spor bakan yardımcısı İntikam Babayev gibi birçok yönetici makamlarında ziyaret edildi.

Prof. Dr. İbrahim Öztek ziyaretlerde, üzerinde Türkiye ve Azerbaycan bayrakları arasında Nuri Paşa ile diğer tarafta milli şair şehit Ahmet Cevat’ın “Çırpınırdın Karadeniz” şiirinden bir kıtanın yer aldığı kristal şiltler takdim etti.“Bir gövdenin iki şah damarı”

Öztek, Türk Büyükelçiliği açık hava amfisinde düzenlenen törende kısa bir konuşma yaparak, Türkiye ve Azerbaycan’ın durumunu; bir gövdenin iki şah damarına benzetti. “Damarlardan birinde meydana gelecek rahatsızlık coğrafyamızı önemli derecede etkiler. Her iki şah damarındaki rahatsızlık ise Türk dünyasında önemli yıkımlara neden olur” dedi. Ardından Öztek, elinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla kendi yazdığı “Bayrağımız Gururumuzdur” şiirini okudu.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)