Irak Sünni Diyanet İşleri Başkanlığı heyetinden Üsküdar’a ziyaretIrak Sünni Diyanet İşleri Başkanlığından heyet, Üsküdar Üniversitesini ziyaret etti. Senato Toplantı Salonunda gerçekleşen ziyarete Irak Sünni Diyanet İşleri Başkanlığı Genel Müdürlerinden Mahmood Abdul Razzaq Jasım, Farıs Kadhim ve beraberindeki heyet Mohammed Al Mafrachi Anmar Qaddaarı Abdulrazza, Al Kamıl Jasim Al Anı, Saad Alı Hashim Korji, Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Cemalnur Sargut, Üsküdar Üniversitesi Genel Sekreteri Selçuk Uysaler, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Elif Erhan ve Enstitüsü öğretim üyeleri, Uluslararası İlişkiler Direktörü Emre Üçsular ve davetli misafirler katıldı.

Üsküdar Üniversitesi ve Kerim Vakfı tanıtım filmleri izlenmesi ardından Rektör Danışmanı Cemalnur Sargut, yapılan ortak çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Mahmood Abdul Razzaq: “Yaptığınız çalışmalar çok kıymetli”

Irak Sünni Diyanet İşleri Başkanlığı Genel Müdürü Mahmood Abdul Razzaq ziyaret amaçlarını şu sözlerle ifade etti: “Biz buraya sizleri ziyaret etmek için geldik. Sizlerin, Seyit Ahmet Rufai Hazretleri’nin II. Abdülhamid döneminde yeniden düzenlenmiş ve restore edilmiş olan türbesiyle ilgili bugün yürütmekte olduğunuz çalışmaları gönülden destekliyoruz. Yaptığınız çalışmalar çok kıymetli. Cemalnur Sargut hanımefendi ve çalışma arkadaşlarını görüp, tanımak bizim için çok önemli.” dedi.Cemalnur Sargut: “Üniversitelerde İslam Araştırmaları Kürsüleri kuruldu”

Cemalnur Sargut, Dünya’da İslam korkusu, İslamofobi ile mücadele etmek amacıyla yürüttükleri çalışmalara değindi. Sargut, “North Carolina Üniversitesinde bir İslam Araştırmaları Kürsüsü kurduk. Bu kürsü İslamofobi, İslam korkusu ile en büyük mücadeleyi veren kürsüdür. Cemalnur Sargut, tasavvuf alanında Çin’de yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler de verdi. Sargut, “Peygamber efendimizin ilim Çin’de de olsa arayıp bulunuz emrine uyarak, Çin’de Pekin Üniversitesinde bir kürsü kurmak nasip oldu.

Bu kürsünün en çok yapmak istediği şey İslam’ın hakikatini Çin’e anlatmaktır. Ateist ülkelerde dine karşı bir fobi olmadığı için Japonya’da kurmaya karar verdik. Kyoto Üniversitesinde ve oradaki öğrencileri buraya davet ederek İslam konusunda eğitmeye çalıştık. Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın ve alandan gelen hocalarımızın sayesinde, bize önder ve destek olmaları ve özellikle de Kurucu Rektörümüzün cesaretlendirmesi ile çalışmalar Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsünün kurulmasıyla bugünlere geldi” dedi.Selim Öztürk: “Ahmet Er Rufai Türbesinin restorasyon projesini hazırladık”

Mimar Selim Öztürk, Irak’ın Amare bölgesinde yer alan ve Osmanlı döneminde daima ihtimam görmüş olan Ahmet Er Rufai Türbesi için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Öztürk, “Ahmet Er Rufai Hazretleri çalışmaları ile ilgili biz dört defa Bağdat’a gittik. Bu projeyi Nef Vakfı ve Kerim Vakfı ile birlikte yürütmekteyiz. Bağdat’a gittiğimizde Er Rufai Hazretlerinin ailesi ile tanıştık bizi karşıladılar.

Orada gittiğimizde mezarın içerisinde tespit çalışmaları gerçekleştirdik, çalışmalara başladık” dedi. Öztürk, Iraklı yetkililerle yürütülen temaslar sırasında, Irak idaresinin Amare’de Ahmet Er Rufai adıyla bir Üniversite kurulması için girişimde bulunacağı ve bu konuda Türkiye’den akademik destek bekledikleri konularında da bilgiler aktardı. Irak’ta Vakıflar tarafından yürütmekte oldukları restorasyon projesine ilişkin bir sunum yaptı.

Üsküdar Üniversitesi uluslararası öğrenci profilini genişletiyor

Üsküdar Üniversitesi adına, Uluslararası İlişkiler Direktörü Emre Üçsular, Irak ve Türkiye arasında öğrenci hareketliliği ve Üniversitemize Iraktan öğrencilerin gelmesine yönelik yürütülmekte olan akreditasyon çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Iraklı yetkililerce gerekli prosedürün en kısa sürede tamamlanması için girişimlerde bulunulacağı ifade edildi.

Program sonrası Irak Sünni Diyanet İşleri Başkanlığındaki heyet ve Üsküdar Üniversitesi karşılıklı hediye takdiminde bulundu. Ziyaret toplu fotoğraf çekim ardından sona erdi.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)