Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “İyi futbol iyi futbolcularla oynanır.”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan katıldığı televizyon programında tercih maratonunda olan adaylara önemli paylaşımlarda bulundu. İyi futbolun iyi futbolcularla oynandığını vurgulayan Tarhan, iyi bir eğitimin de iyi öğretim üyeleriyle olabileceğini kaydetti.  

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

“Bir üniversitenin hikâyesi olmalı”

İnsanın kendini geliştirmesi süreçlerinde ezber bozarak kendi hikâyesini oluşturması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Çocukluk döneminde çocuk anne ve babayla yaşadığı toplumla hikâye yaşarsa çocuğun bilinçaltına yerleşiyor. Ve çocuğun kişiliği oluşuyor. Tüm bunlara da bilimsel karşılıkta senaryolar diyoruz. Çocukluk çağında öğrendiğimiz hayat senaryoları var. Hikâyelerdir, anlatılar ve arkadaşlık ilişkileridir. Bunlar sosyal networkle oluşan çeşitli değer standartlıdır. Bunlar hikâyelerle bizim hayatımıza girer. Hikâyeler daha sonra bize, bir kimse evlendiği zaman çocukluğundaki hayat senaryolarını almıştır fakat evlendiği zaman aktörler değişmiştir. O zaman o kişi hayat senaryolarını ve hikâyelerini yeniden yazmalıdır. Yazmazsa kişilik savaşları başlar. Hâlbuki insan yeni durumlara ve yeniçağa uyum sağlaması lazım. Bir üniversitenin de her anlamda hikâyesi olmalı.” şeklinde konuştu.

“İyi bir eğitim, iyi öğretim üyeleriyle olur”

Gençlerin üniversite seçimlerinde nelere dikkat etmesi gerektiğini şu sözlerle ifade eden Tarhan; “Öğrencilerin üniversite seçerken ne istediğini bilmesi gerekiyor. Çünkü artık üniversite yüksek lise değil. Üniversitelerin diğer liselerden farkı vardır. Dört tane alanı vardır. Birincisi normal meslek edindirme, ikincisi eğitim yani hedefleri, üçüncüsü AR-GE yapmak bu üniversitenin AR-GE alanı nasıl gençler ona bakmalı. AR-GE’ye ne kadar önem veriyor, AR-GE odakları nelerdir,  neler yapıyor, laboratuvar durumunu incelesinler. Hocaların bu konudaki çalışmalarına baksınlar, yetkinliklerine gözlemlesinler. Çünkü iyi futbol, iyi futbolcularla oynanır. Onun için iyi eğitim, iyi öğretim üyeleriyle olur. Öğrencilerin kapısını aralayıp hazinenin anahtarı olmak, hazineyi yeniden keşfetmek demektir. Bilginin anahtarı verilmiş oluyor.” dedi.

“Zeki ve çalışkan insanların olduğu üniversitede gelecek vardır”

Bilgiye ulaşmanın günümüzde kolaylaştığına vurgu yapan Prof. Dr. Tarhan; “Bilgiye ulaşmak kolay ama doğru bilgiye ulaşmak için ustalık lazım, bilgelik lazım. Üniversitenin ortak iletişim alanı oluşturması gerekir. Ortak iletişim alanında öğrenci hocayla görüşecek, hoca eğer odasına kapanıp öğrenciyle görüşmüyorsa o üniversiteden uzak dursunlar. Orada zeki ve tembel insanlar doludur. Zeki ve çalışkan insanların olduğu üniversitede gelecek vardır. Bu zamanda zaten ortak bir bilgi var, ortak akıl var. Bireysel akıl, bireysel deha yok. Bizim bu zamanı en iyi analiz eden bakışlardan birisi de bu zamanın takım çalışması zamanı, birey dâhil de olsa bu zamana yetişemez. Kendi değerlerimizi koruyarak modernleşmemiz lazım. Aynı zamanda evrensel değerlerdir. Batı dünyası bunları sonradan keşfediyor. Belli bir başarı toplam başarıdır ve hayatın sonunda belli olur.” dedi.

“Kaliteli bir iş için muhakkak misyon ve vizyonunuzun olması gerekir”

Akla kapı açanın vizyon olduğuna işaret eden Tarhan; “Vizyon kapıları açıyor, misyon eylem planı oluşturup o yoldan gidiyor. Biz Üsküdar Üniversitesini kurarken, kuruluşta şöyle demiştik, genetik bilimleri, sinir bilimleri ve sağlık bilimleri birlikte olmalı dedik üniversite olarak AR-GE odağımızı belirledik. Biz her şeyde derinleşiriz demedik, bilgisayar mühendisliğini kurduk, bilgisayar mühendisleri bir dönem iş bulamıyordu, bilgisayarı kurduk, yazılımı hazırladık, bunları kurduktan sonra moleküler biyoloji genetiği biyo mühendislik bunlarla başladık. ARGE odağımız oldu ve onun üzerine büyümeye çalıştık. Gerektiğinde bağlantılar oluşturduk. Disiplinler bir alan zaten, tıp bilimlerini mühendislik bilimlerini ve doğa bilimlerinin sentezini yaptık. Kaliteli bir iş için muhakkak misyon ve vizyonunuzun olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)