ABD seçimleri Biden için kayıp mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Kasım’da yapılan ara seçimleri değerlendiren siyaset bilimciler, bu seçimlerin her dört senede bir yapılan ABD başkanlık seçimlerinin arka planında kaldığı için çok ses getirmediğini ancak bu ara seçimin bir nabız yoklaması olduğuna dikkat çekiyor. Dr. Öğretim Üyesi Gökser Gökçay, “Eğer Cumhuriyetçiler, hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato'da çoğunluğu elde ederlerse ABD Kongresi'nin özellikle soruşturma komisyonları işlevleri aracılığıyla Biden yönetimini oldukça meşgul edeceğini söyleyebiliriz” dedi. 

Cumhuriyetçilerin çoğunluğu elde etmesi, Biden yönetimini meşgul edecek

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Gökser Gökçay, Amerika’da 8 Kasım’da yapılan ara seçimleri değerlendirdi.

Nabız yoklaması anlamına geliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin federal yasama organı ABD Kongresi için her iki senede bir seçimler yapıldığını kaydeden siyaset bilimci Dr. Gökser Gökçay, “Bu seçimler, her dört senede bir yapılan ABD Başkanlık seçimlerinin arka planında kaldığı için çok ses getirmiyor. Ancak bu sene yapılan ve başkanların dört yıllık dönemlerinin tam ortasına kaldığı için ara seçimler denilen 2022 seçimleri, başkanın ve partisinin halk nezdinde desteğinin ne kadar arttığının veya azaldığının bir göstergesi olarak algılanıyor.” dedi.

Biden’in partisi beklenen kaybı yaşamadı

Son yapılan ara seçimin her zamankinin aksine sonuçlar ortaya koyduğunu dile getiren Dr. Gökser Gökçay, “Az bilinen bir veri bize şunu göstermekte: Mevcut başkanların partisi ara seçimlerde hemen hemen her zaman kayıplar yaşıyor. Özellikle bu yılki seçimlerde Biden'ın partisi Demokratik Parti'nin her zamankinden de büyük bir kayıp yaşaması bekleniyordu. ABD'de yükselen enflasyon, Biden'ın beklenen reformları ve yasal değişiklikleri hayata geçirmekte başarısız olduğuna dair algı, bir tür kırmızı (Kırmızı Cumhuriyetçi Partiyi temsil ediyor) dalganın geldiğine dair güçlü bir beklenti oluşturmuştu. Seçim sonuçlarına baktığımızda bu kırmızı dalganın gelmediği görülüyor.” dedi.

Temsilciler Meclisi'nin kontrolü Cumhuriyetçi Parti'ye geçecek

Cumhuriyetçi adayların ara seçimlerde beklendiği gibi olağanüstü bir başarı göstermediklerini ifade eden Dr. Gökser Gökçay, “Ancak Demokratların da bu ara seçimlerde başarılı olduğu söylenemez. Henüz kesin sonuçlar açıklanmamış olsa da ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin kontrolünün Cumhuriyetçi Parti'ye geçeceği görülüyor. Ancak bu kontrol büyük ihtimalle çok az bir farkla, birkaç temsilci farkı sayesinde gerçekleşecek gibi görünüyor. Bu bağlamda Cumhuriyetçiler durumdan çok da memnun değiller.” diye konuştu.

Georgia, kilit rol oynayacak

ABD Kongresi'nin diğer kanadı olan Senato'da ise durumun daha da hassas olduğunu belirten Dr. Gökser Gökçay, burada dengelerin sağlanması açısından Georgia eyaletinin kilit rol oynayacağını belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçiler 100 senatörün yer aldığı Senato'da 48'er senatörü garantilemiş gibi görünüyorlar. Cumhuriyetçiler Arizona, Alaska ve Nevada seçimlerinin kesinleşmesiyle 50 senatöre erişmiş olacaklar. Ancak eğer şu anki gibi 50-50 gibi bir eşitlik olması durumunda Başkan Yardımcısı eşitliği bozacak oyu atabildiği ve Kamala Harris Demokratik Partili olduğu için bu Cumhuriyetçiler için iyi bir haber olmayacaktır. Eşitliğin bozulup Cumhuriyetçilerin 51 üye veya daha fazla senatör kazanmasında kilit rol oynayacak eyaletin de Georgia olması bekleniyor. Georgia eyaleti yasalarına göre, herhangi bir senatör adayı en az yüzde 50 oy alamazsa, en yüksek oy alan iki aday arasında bir seçime daha gidiliyor ve bu yılki seçimlerde tam da bu olmuş durumda. En yüksek oyu alan iki aday arasında 6 Aralık'ta yapılması beklenen ikinci ayağın sonucu Senato'daki çoğunluğu belirleyecek.”

Cumhuriyetçilerin çoğunluğu elde etmesi, Biden yönetimini meşgul edecek

Cumhuriyetçilerin eğer hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato'da çoğunluğu elde ederlerse ABD Kongresi'nin özellikle soruşturma komisyonları işlevleri aracılığıyla Biden yönetimini oldukça meşgul edeceğini söyleyen Dr. Gökser Gökçay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğer bir kanatta Cumhuriyetçiler diğer bir kanatta ise Demokratik Partililer çoğunlukta olursa, iki parti arasında çetin çatışmanın ve kutuplaşmanın Kongre içinde daha da şiddetleneceğini söylemek mümkün. En düşük ihtimal olan, iki kanatta da Demokratik Parti'nin çoğunluğunu koruması durumunda bile Biden yönetiminin çok rahatlayacağı söylenemez. Nitekim Demokratik Parti içerisinde artık iyice ayyuka çıkan görüş ayrılıkları ve bölünmeler önümüzdeki iki yıl boyunca Biden yönetimini zor durumda bırakmaya devam edecektir.”

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)