Sorularla inatlaşmayın, kopuş olursa kısa bir mola verin!

YKS’de son viraja girildi. 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleşecek YKS için adaylara tavsiyelerde bulunan uzmanlar, sınav anına ilişkin de hayati önerilerde bulunuyor. Sorularla inatlaşılmamasını belirten uzmanlar, sınav esnasında yaşanabilecek kopuşların da normal olduğunu belirtiyor. Olası kaygının kişide bildiğini unutma, doğru bildiğini yanlış işaretleme, işlem hatası yapma ve yanlış okuma gibi sınav performansını olumsuz etkileyecek sonuçlara neden olacağını hatırlatan uzmanlar, sınav stratejinin değiştirilmemesi, zaman kontrolünün de hiç elden bırakılmaması uyarısını yapıyor.  

Bildiğini unutma, yanlış işaretleme, işlem hatası yapma!

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yönetici yardımcısı, eğitim uzmanı Ertuğrul Tut, sınavlara birkaç gün kala YKS’de yapılması gerekenlere ilişkin önemli önerilerde bulundu.

Kaygılandığımızı nasıl anlarız?

Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut, 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleşecek YKS öncesinde adaylarda kaygıya bağlı bazı fiziksel belirtilerin ortaya çıkabileceğini söyleyerek “Fiziksel bazı belirtiler söz konusu oluyorsa yüksek kaygı düzeyinde olduğumuzu anlayabiliriz. Aşırı terleme, iştahsızlık, şiddetli baş ağrısı ve uyku düzeninin bozulması gibi belirtiler kaygı düzeyimizin yüksek seyrettiğinin göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bildiğini unutma, yanlış işaretleme, işlem hatası yapma!

Kaygı düzeyinin yükselmesinin fiziksel belirtilerinin yanında bilişsel bazı sorunları da beraberinde getirebileceğini kaydeden Ertuğrul Tut, “Bildiğini unutma, doğru bildiğini yanlış işaretleme, işlem hatası yapma ve yanlış okuma gibi sınav performansınızı olumsuz etkileyecek sorunları da beraberinde getirebilir.” uyarısında bulundu.

Sınava kadar olan süreçte bu önerilere kulak verin!

“Gelin burada sınava kalan zaman diliminde ve ardından sınav esnasında bu tarz performansımız olumsuz etkileyecek unsurları nasıl bertaraf edebiliriz ona bakalım” diyen Tut, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Sınava kadar olan sürede zamanı verimli kullanmak oldukça önemli; her gün mutlaka deneme sınavı yaparak problemli olan konulara hızlıca dönüş yaparak yanlış yapılan ya da yapılamayan soruların çözümünü mutlaka yaptırmalıyız.

Deneme sınavlarında kendimize göre en iyi ders sırasını belirleyerek ve sınavlarda süre tutarak zamanı verimli kullanmalıyız.

Kalan 5-6 günlük sürede ülke gündeminden, sosyal medyadan zihnimizi yoracak mecralardan uzak durmalıyız.

Geleceğe yönelik olumsuz düşünceleri kafamızdan atabilmek için ileriye dönük, pozitif hayaller kurmalıyız.

Kendi rutinimizi oluşturarak kalan zaman diliminde bu rutinin dışına çok da fazla çıkmamalıyız.

Hedefimizin mutlaka şimdiye kadar oluşması gerekirdi. Eğer bir hedef koymakta zorlanıyorsanız en azında kendinize minimum bir sıralama hedefi koyabilirsiniz.

Yediklerimiz, içtiklerimiz oldukça önemli bu süreçte sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Gün içerisinde bizi düşürecek gıdalardan uzak durmalıyız.

Kimi zaman kendimizle duyabileceğimiz şekilde konuşarak, kendimizi rahatlatmalıyız. Süreci olumlamak oldukça önemli.

Sınavdan 1-2 gün önce bizi fiziksel yoracak aktivitelerden uzak durmalıyız.

Sınav stratejini değiştirme!

Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut, sınav sırasında yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

Öncelikle sürece vakıf olduğunu ve şimdiye kadarki tüm hazırlıklarının bu an için olduğunu unutma. Bu seni germesin tam tersi zaten sen şimdiye kadar yapmış olduğun denemelerle bu süreci yöneten kişiydin.

Sınav stratejini değiştirip sakın yeni bir şeyler denemeye kalkma test çözüm sıran denemelerde uygulamış olduğun ve senin için en iyi olan taktikle devam et.

İlk 10 dakika odaklanma problemi yaşadığın süreçtir. Bu esnada yanlış yapma ihtimalin de fazla olduğu için zaman planlamanı ilk 10 dakikada çözdüğün soruları gözden geçirecekmişsin gibi planla. Unutma ki yapacağın 1 net seni birçok adayın önüne geçirecektir.

Sınav esnasında zaman zaman kopuşlar yaşayabilirsin, bu çok normal. Kopuş yaşadığını hissettiğin anda başını kaldır, oturuşunu dikleştir, kalemi bırak ve burundan 3-4 saniye nefes alarak 6-8 saniyeye yayarak nefesi ağızdan ver. Bunu birkaç defa daha yap ve vücudunuzun gevşediğini fark edeceksiniz.

Sorularla inatlaşmayın. Zihin kimi zaman körlük yaşayabilir, çok iyi bildiğini düşündüğün ya da sonuna geldiğin ama bir türlü sonuca ulaşamadığında zamanını verimli kullanmak adına soruyla inatlaşmayı bırak ve daha sonra tekrar dönüş yap.

Zaman kontrolünü hiç bırakma

Zaman kontrolünü hiçbir zaman bırakma, planlamanı düzgün yaparsan yetiştirememe gibi bir problemin de olmayacaktır.

Zamanı verimli kullanacağın için turlama tekniği ile yanına işaret koyduğun sorulara mutlaka dönüş yap.

Sınav esnasında gereğinden fazla su tüketimi yapma.

Unutma kim ne derse desin, hayat senin hayatın. Kazanacağın bölümü okuyacak kişi de okulu bitirdikten sonra mesleği icra edecek olan da sensin. İleride yüzünde tebessüm bırakacak anılar biriktirmen ve gönlünce güzel bir sınav geçirmen dileğiyle.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)