Animasyon üretiminde dünya ile yarışacak profesyoneller bu laboratuvarda yetişiyor…

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Animasyon Laboratuvarı, bu alanda eğitim gören öğrencilere uygulama imkanı sunuyor. Öğrenciler ileri seviyede teknolojik altyapıya sahip yeni bir laboratuvara kavuştu. Laboratuvarın Türkiye’nin en iyi animasyon şirketleriyle yarışabilecek ve dünya standartlarında animasyon üretimleri gerçekleştirebileceğini söyleyen Üsküdar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, bölüm öğrencilerine animasyon üretiminde dünya ile yarışabilecekleri bir eğitim ortamı oluşturulduklarını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Animasyon Laboratuvarı, bu alanda eğitim gören öğrencilerin iki ve üç boyutlu animasyon programları üzerindeki pratiklerini üst seviyede gerçekleştirmelerine imkan sağlayacak.

Animasyon üretiminde ihtiyaç duyulan standart üstü donanım ve yazılımlara sahip bilgisayar ve grafik tabletlerden kurulan laboratuvar, Üsküdar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü öğrencilerinin teorik bilgilerini uygulama alanında geliştirmelerine katkıda bulunacak.

Doç. Dr. İpek Fatma Çevik: “Dünya ile yarışabilecekleri bir eğitim ortamı oluşturuldu”

Üsküdar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, Çizgi Film ve Animasyon Bölümü öğrencilerine animasyon üretiminde dünya ile yarışabilecekleri bir eğitim ortamı oluşturulduğunu söyledi. 

Dijital tasarım yazılımı eğitimleri veriliyor

Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, yeni açılan Animasyon Laboratuvarı’nda Autodesk Maya, Cinema 4D, Zbrush, Blender, Substance Painter, Adobe After Effects ve animasyon üretiminde tercih edilen farklı daha birçok dijital tasarım yazılımının da eğitiminin verildiğini söyledi.

Teknolojik altyapısı güçlü laboratuvar

Laboratuvarın sahip olduğu donanımlara ilişkin de bilgi veren Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, “Çizgi Film ve Animasyon Laboratuvarı’nda 31 adet ileri teknoloji Work Station (iş bilgisayarı) ve 32 inch Full-HD bilgisayar monitörleri, 31 adet profesyonel grafik tablet, projeksiyon cihazı, 2 adet yeşil perde ve öğrenci projeleri, senaryo, ön hazırlık gibi aşamalarda kullanılmak üzere bir de toplantı odası bulunmaktadır.” diye konuştu.

Türkiye’nin en iyi animasyon şirketiyle yarışabilecek standartlarda…

Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, tüm bu yüksek teknolojik yazılım, donanım ve eğitim imkânları ile kurulan Animasyon Laboratuvarı’nın Türkiye’nin en iyi animasyon şirketleriyle yarışabilecek ve dünya standartlarında animasyon üretimleri gerçekleştirebileceğini sözlerine ekledi.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)