Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 104. yılı Üsküdar'da coşkuyla kutlandı

Üsküdar Üniversitesi bugün Azerbaycan açısından oldukça anlamlı bir konferansa ev sahipliği yaptı. “Azerbaycan Cumhuriyetinin 104. Yıl Dönümü Kutlama Konferansı”na Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 

Prof. Dr. Tarhan’ın açılış konuşmasının ardından söz alan Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu Türkiye Genel Koordinatörü Dr. Elvin Abdurahmanlı konferans sebebiyle Üsküdar Üniversitesi’ne teşekkürlerini sundu. Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı’nın konuşmasının ardından, Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek Azerbaycan’ın işgalden kurtuluşu hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Son konuşmacı Araştırmacı Yazar Dr. Aygün Hesenoğlu ise Türkiye liderliğinde Türk Birliği vurgusu yaptı. 

Prof. Dr. Tarhan: “Karabağ zaferi Anadolu sokaklarında sevince neden oldu”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Tarhan, tek millet iki devlet vurgusu yaptı. Tarhan; “Azerbaycan’ın üniversitemizde sesinin anılması bizim için çok büyük bir onur kaynağı. Biz Azerbaycan’ı her zaman kardeş olarak gördük. Karabağ meselesinde elde edilen başarılı sonuçlar Anadolu’nun sokaklarında da sevince neden oldu. Dünya konjonktüründe bölgesel birlikler çok önemli. Bu konuda hedeflerimizi yüksek tutmalı, diğer Türk Devletlerini kapsayan büyük toplantılar planlamalıyız. Bölgesel beraberliği sağlayabilirsek dünyada daha fazla söz sahibi olup, haksızlıklara karşı çıkabiliriz. Bizi bir arada tutan değerlere, geçmişimizden getirdiğimiz değerleri kültür aktarımı yoluyla gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Kültür aktarımı artık dijital dünya üzerinden yapılıyor, bu dünyayı es geçmemiz gerekiyor.” İfadelerini kullandı. Tarhan konuşmasının ardından, Azerbaycan Diaspora Bakanlığı İletişim Başkanı Vesile Zeynalova’ya ‘Hisseden İnsan’ plaketini takdim etti.

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı: “Türkiye her zaman Azerbaycan’ın yanında yer aldı”

Azerbaycan’ın ortaya koyduğu bağımsızlık mücadelesine dikkat çeken Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, bağımsızlığın büyük fedakârlıklarla sağlandığının altını çizerek gençlere önemli tavsiyelerde bulundu. Süleymanlı; “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ile ilgili yıllar önce bir sunum yapmam gerektiğinde, bilgi kaynağı bulamamıştım. Sovyet döneminde büyük bir devletin bilgileri saklı tutuldu. Bir tarihi hafızanın unutturulmasının ve bir milletin köksüzleştirilmesinin nasıl olacağını Azerbaycan örneğinde gördük. Bu tarihten sonra mücadele başlattık ve kendi şanlı geçmişimizle ilgili çok önemli kaynakları ortaya çıkardık. Bugün bu şanlı Cumhuriyetin 104. yılını kutluyoruz. Bu çok gurur verici.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün diğer Türk devletleri açısından önemli olduğunun altını çizen Süleymanlı; “Cumhuriyet ve bağımsızlık düşüncesi boş bir zemin üzerine kurulmadı. Edebiyat sanat ve askeri alanda pek çok değerli ideologlar yetişti. Onların oluşturduğu fikri felsefi zemin üzerinde Azerbaycan devletinin temelleri atıldı. Türkiye her zaman yanımızda oldu, bugün de olmaya devam ediyor. Toprak bütünlüğümüzü sağlamamız hem Azerbaycan hem de diğer Türk devletleri açısından çok önemli. Buradaki gençlere sesleniyorum sizler bilgiye, teknolojiye ve insan kaynağına önem verin ve yeni atılımlar gerçekleştirin.  Bugün biz bu etkinliği yaparken Türkiye dışında ilk defa Azerbaycan’da TEKNOFEST yapılıyor, bu projeler bizim için çok değerli.” dedi.  

Prof. Dr. İbrahim Öztek: “Acımasız Sovyet rejimine ve Ermeni işgallerine karşı bugün bayram günüdür”

Azerbaycan’ın tarihi ve coğrafi özellikleri hakkında açıklamalarda bulunan Öztek, bölgede her zaman Türk kökenli insanların yaşadığını ifade etti. Azerbaycan topraklarının paylaştırılarak Ermenistan devletinin ortaya konulduğunu aktaran Öztek; “Azerbaycan halkı büyük katliamlara maruz kaldı.  Bu zulümler neticesinde bir milyon göçmen ortaya çıktı, bu tehcir değil de nedir? Ermenistan’a hiçbir güç engel olamadı. Tarihi eserlerimizle dolu güzelim şehirlerimizde camileri domuz ahırlarına çevirdiler. Azerbaycan ise tüm engellemelere rağmen son 30 senede sanayisini ve ordusunu geliştirdi. Biz Türkiye Devleti ile ile bir millet iki devletiz. Son dönemde meydana gelen Karabağ saldırıları ise stratejik olarak çok önemli bir konumda, boru hatlarının üzerinde bulunuyordu. Şuşa’nın düşmandan kurtarılmasıyla devreye Rusya girdi. Fakat Türkiye ve Azerbaycan birlikte savaştı, tek vücut oldu. Bugün artık gerçek bayram günüdür. Acımasız Sovyet rejimine ve Ermeni işgallerine karşı bugün bayram günüdür.  Bugün artık giderek kalkınan bir Azerbaycan var.” Şeklinde konuştu.

Dr. Aygün Hesenoğlu: “Hedefimizi Türkiye’nin lideri olacağı büyük Türk birliğidir”

Türkiye liderliğinde büyük Türk birliği vurgusu yapan Hesenoğlu, Türk milletlerinin birlik olması halinde dünyanın kaderini değiştirebileceğinin altını çizdi. Hesenoğlu; “Azerbaycan’ın Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Azerbaycan’ın varoluşunda ahilik teşkilatı çok önemlidir. Azerbaycan Türk dünyası ile Türkiye arasında bir kapıdır. Türkiye Kurtuluş Savaşı döneminde iken, Azerbaycan halkı elinde ne varsa seve seve Türk kardeşlerine göndermişti. Her Türk bir ordudur sözü Azerbaycan işgalden kurtulurken gerçekleşti. Aydınlarımız arkalarında hiçbir maddi güç olmadan Azerbaycan’ı inşa ettiler.  Azerbaycan’ın ismini ağzımıza alırken bile çok büyük baskılara maruz kaldık. Hedefimizi Türkiye’nin lideri olacağı büyük Türk birliğidir. Karabağ’da yaşanan zafer, Türk milletlerinin dünyanın kaderini değiştirebileceğini gösterdi.” İfadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 104. Yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinlik, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.


 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)