Üsküdar İletişimin hazırladığı 24 Kare Animasyon dergisi yayınlandı

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon bölümü öğrencilerinin hazırladığı ‘24 Kare Animasyon’ dergisinin ilk sayısı çıktı. Koordinatörlüğünü Üsküdar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. İpek Fatma Çevik ve Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Arş. Gör. Onur Coşkun’un üstlendiği derginin içerikleri aynı zamanda 24 Kare web sitesinde yayımlanacak. Öğrenci portfolyoları ve sergilerinin paylaşılacağı 24 Kare web sitesi, bölümü öğrencilerinin üretim süreçlerinde farklı aşamaları deneyimleyerek kendi çalışmalarını sergileyebilecekleri bir çevrim içi platform işlevi görecek.


Prof. Dr. Nazife Güngör; “24 Kare’nin fakültemize ve bölümümüze hayırlı olmasını diliyorum”

Dergi ve web sitesinin oluşturulma sürecini yakından takip eden İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, yapılan çalışmaların öğrenciler için önemini anlattı. Prof. Dr. Nazife Güngör; “Çizgi Film ve Animasyon bölümümüz, iletişim eğitiminin uygulamalı kısmı açısından büyük önem taşımaktadır. Uygulamalı eğitimin temel karakteri ise eğitim esnasında somut ürünlerin ortaya çıkmasıdır. Bu anlamda 24 Kare Animasyon dergimiz önemli bir çalışma olup bölümün misyonu ve vizyonunu yansıtmak açısından büyük bir öneme sahiptir. Öğrencilerimizin, ürünlerini sergileyecekleri böyle bir mecra, onların motivasyonları için de büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bölüm tarafından ortaya konulan bu çalışma ve yayın, bölümün ilgili sektörel alanlarda tanınması, sektörle bölüm ilişkilerinin geliştirilmesi açısından da önemli bir paylaşım alanı olacaktır. Ayrıca animasyon alanına ilişkin akademik anlamda önemli bir mecra olarak da değerlidir. Son olarak 24 Kare’nin fakültemize ve bölümümüze hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. İpek Fatma Çevik; “Öğrencilerimiz iş yaşamına deneysel olarak hazırlanma şansı bulacak”

Çalışmalar sırasında verilen destekler için teşekkürlerini dile getiren Bölüm Başkanı Doç. Dr. İpek Fatma Çevik, hazırlanan dergi ve web sitesinin Çizgi Film ve Animasyon bölümü öğrencilerine kazanımlarından bahsetti. Doç. Dr. İpek Fatma Çevik; “Öncelikle 24 Kare Çizgi Film Animasyon dergisinin tüm aşamalarında bize destek olan, ben ve öğrencilerim kadar heyecan duyan ve liderlik eden İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Nazife Güngör hocamıza, desteklerini esirgemeyen Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a ve Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin kolektif çalışması sonucu ortaya çıkan dergi ve web sitesi, öğrenci çalışmalarının çevrim içi ortamda yer almasını oldukça kolaylaştıracak. Üretim sürecini yakından görmelerini sağlayacak bu iki platform sayesinde öğrencilerimiz iş yaşamına da deneysel olarak hazırlanma şansı bulacak. Ayrıca hem derginin hem de web sitesinin öğrencilerimizin üniversite yaşamları için bir seyir defteri niteliğinde olacağını da düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Arş. Gör. Ezgi Şen; “Trend ve teknolojileri takip ederek birçok konuda öncü olmayı hedeflemekteyiz”

24 Kare Animasyon dergisi ve web sitesinin hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Arş. Gör. Ezgi Şen; “Ekranlar aracılığıyla kurduğumuz iletişimin hızla arttığı göz önünde bulundurulduğunda, çevrim içi platformlarda görünür olmak oldukça önemli bir hale gelmiştir. Çizgi Film ve Animasyon bölümü olarak trend ve teknolojileri takip ederek birçok konuda öncü olmayı hedeflemekteyiz. 24 Kare Üsküdar, sadece kendi öğrencilerimizi değil diğer üniversitelerde yer alan öğrencileri ve animasyonla ilgilenen herkesi bilgilendirerek animasyonun renkli dünyasına davet etmektedir.” dedi.

Her hay bir sayı…

Dergi içeriklerinin web sitesine aktarılması, web sitesinin teknik detaylarında yapılacak geliştirmelerin takip edilmesi ve içeriklerle ilgili öğrenci koordinasyonun sağlanması görevini üstlenen Çizgi Film Animasyon Bölümü Arş. Gör. Onur Coşkun; “Dijital iletişimin günlük yaşam pratiklerini büyük ölçüde değiştirdiği çağımızda bölümdeki öğrencilerimizin tamamen kendi emeklerinden meydana gelen bir web sitesiyle dijital iletişim ortamına dahil olmalarının harika olduğunu düşünüyorum. İlk günden bu yana dergi ve web sitesi için yoğun emek harcadıklarına birinci elden şahit oldum ve yayına hazır durumda olmaları beni de en az onlar kadar mutlu ediyor. Öte yandan derginin de web sitesinin de sürdürebilirliği ön planda. Her ay bir sayı çıkarıp o sayıdaki içeriklere göre web sitesini güncellemek ve oluşturulan portfolyolara yeni eserler eklemek yaşayan bir çevrim içi platform oluşturmak açısından son derece önemli. Ayrıca öğrencilerimizin web sitesiyle ilgili isteklerini hiçbir zaman geri çevirmeyen, bizimle daima iş birliği içinde olan yazılım ekibine de çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Aşağıda yer alan linklerden 24 Kare çalışmalarına ulaşabilirsiniz.

24 Kare Web Sitesi;

https://24kare.uskudar.blog

24 Kare Animasyon Dergisi;

 https://24kare.uskudar.blog/uploads/files/magazines//1647763797.pdf

24 Kare Instagram Hesabı;

https://instagram.com/24kare.mag?utm_medium=copy_link  

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)