Öğrenciler ertelenen 2020 YKS’ye nasıl hazırlanmalı?Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş’den ertelenen YKS ile ilgili adaylara altın değerinde öğütler!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, koronavirüs tedbirleri kapsamında YKS tarihlerinin 25-26 Temmuz’a ertelendiğini ilan etti. Üniversite hayali kuran 2 buçuk milyon aday öğrenci ise bu süreçte nasıl çalışması gerektiğini merak ediyor. Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzman Psikolojik Danışman ve Kariyer Danışmanı Ece Tözeniş, adaylara bu süreci nasıl yönetmeleri gerektiği ile ilgili altın değerinde öğütlerde bulundu. Ece Tözeniş’in YKS öğrencileri için kaleme aldığı yazıyı okuyabilirsiniz.

Ece Tözeniş: “Hayallerinize ulaşmak sizin elinizde!” 

Ece Tözeniş, “Sevgili üniversite adayları biliyorum ki hepiniz evde kalmaktan sıkıldınız, motivasyonunuz düştü, ders çalışmakta, konsantre olmakta zorlanıyorsunuz. Bu açıklama bizi biraz rahatlattı mı? En azından sınavların ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili tereddütlerimiz son buldu. An itibarıyla artık sınavın ne zaman yapılacağını biliyoruz. Diyorsunuz ki ‘Ne olacak bizim halimiz?’ Öncelik sağlığımız. Kendimizi korumak adına şu anda yapabileceğimiz en iyi şey “Evde Kalmak”. Zaman içerisinde de diğer sorularımıza cevap bulacağız. Konularla ilgili YÖK’ ten gelecek açıklamayı bekleyeceğiz.

Sınavlar 25-26 Temmuz tarihlerinde tamamlandıktan sonra ki daha önceki yıllardan gelen tecrübelerimize dayanarak şunu söyleyebiliriz; ÖSYM’nin sınavları kısa zamanda okuyabilecek bir alt yapısı var. Kısa sürede sonuçlar açıklanır, tercih döneminin ardından da bir öngörü olarak Ağustos sonunda yerleştirmeler tamamlanmış olur. Sınavla ilgili bütün teknik bilgilere sahibiz. Yapılacak açıklamaya göre konular azalmış olsa bile biz bu sınavı biliyoruz, soru tiplerini biliyoruz. Geçen yılın taban puanlarını ve başarı sıralarını biliyoruz.

Önümüzde iki seçenek var.

  • ‘Psikolojim bozuldu’, “Sürekli evde olduğum için motive olamıyorum”, “Her şey bizi bulur zaten” söylemleriyle zamanı boşa geçirmek.
  • Zor bir süreçten geçiyoruz ama hayallerim var ve ben bu süreci kendim için nasıl yararlı bir hale getirebilirim?
Uzun bir yolunuz var. Şimdi adım atma zamanı. Şu anda atmaya başladığınız adımlar sizi yolculuğunuz sonunda varmak istediğiniz yere götürecektir. Elbette ki bu günler geçecek. Ve sizler hayalini kurduğunuz üniversitelerinizde, o üniversitenin bir öğrencisi olarak yeni bir hayata ‘merhaba’ diyeceksiniz…”