Kariyer Günlüklerinde CV hazırlama teknikleri konuşulduÜsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü koordinatörlüğünde Fizyoterapi kulübü tarafından “Kariyer Günlükleri” etkinliği düzenlendi. Etkinliğin konuğu Liv Hospital İnsan Kaynakları Müdürü Gülşah Canbay oldu. Canbay katılımcılara mülakatlara nasıl hazırlanmaları, CV’lerini nasıl hazırlamaları gerektiğini anlatarak tavsiyelerde bulundu.

Çarşı Yerleşke Emir Nebi Konferans salonunda gerçekleşen programın açılış konuşmasını Fizyoterapi Kulübü Başkanı Can Vural yaptı. Kulüp Başkanı Can Vural Kariyer Günlerine ikinci dönemde devam edeceklerini söyledi.

“Jargon dili kullanmak sizi havalı yapmaz”

Mülakata girecek öğrencilere tavsiyelerde bulunan Gülşah Canbay “Jargon dili kullanmak sizi havalı yapmaz. Aksine anlaşılmaz yapar ve mülakatınızın olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Açık, anlaşılır ve net olabilmek için kendinizi doğru ifade etmeniz önemlidir. Beden dilinizi ve söylediklerinizi aynı yönde desteklemeniz önemli sözcüklerinizle de aynı şekilde desteklemeniz önemli bir unsurdur. Kısaltmalar kullanmak, jargon dili kullanmak sizi daha ileriye götürmeyebilir” dedi.“Argo kesinlikle kullanmamalıyız”

Canbay, katılımcılara iş hayatında yapmaları ve yapmamaları gerekenleri anlattı. Canbay, “Profesyonel ve nazik olmanızı tavsiye ediyorum. Argo kesinlikle kullanmamalıyız. Çünkü artık profesyonel bir hayata geçiş yaptık. Karşımızda kişiye abla ya da abi dahi dememeliyiz. Karşımızda duran kişi bizim özel hayatımızda değil profesyonel yaşamımızda karşılaşacağımız biri. Ne olursa olsun argo ve biraz daha samimiyete dönecek ifadeler kullanmamamız önemli. Nazik olup, teşekkür edin. Ben bütün görüşmelerime, beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim şeklinde başlarım. Teşekkür etmek önemli bir şeydir. Gelen her adayıma da davetimizi kabul edip geldiğiniz için teşekkür ederim derim” şeklinde ifadelerde bulundu.

“Sabırlı ve sakin olmanız gerek”

Canbay iş görüşmelerin gerçekleştirdiği mülakatlarla ilgili örneklere değindi. Canbay, “Bazen bazı pozisyonlarda stres mülakatı yaparız. Kişiyi tabiri caizse damarına basarız. Bakalım ne yapıyor, stres ile mücadele edebiliyor mu, stresli bir durum ile karşı karşıya kaldığı zaman ne yapıyor bunu test etmek isteriz. O pozisyonun gerekliliği sakinliğinizi korumanız ise bunu korumak için ekstra bir çaba gösterin. Çünkü kişi, o an size kişiliğinize yönelik bir görüşme gerçekleştirmiyor. O pozisyonun yetkinliğini uygun olup olmadığınızı test etmek için kullandığımız bir takım cümleler ve teknikler var. Biz bunları test ediyoruz” dedi.

Programın sonunda SHMYO Ortopedik Protez ve Ortez Fizyoterapi Program Başkanı Öğr. Gör. Esra Erğun ve SHMYO Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Program Başkanı Öğr. Gör. Gülçin Gürhan Arcasoy katılımlarından dolayı Canbay’a plaket takdim etti.

Program, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)