Perfüzyon bölümü öğrencileri sektörle buluştuÜsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Perfüzyon Bölümü “Perfüzyonist Kimdir?” etkinliği düzenledi. Etkinliğin konuğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Perfüzyonist Orhan Arasa oldu.

Çarşı Yerleşke Emir Nebi Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını Sağlık Bilimleri Fakültesi Perfüzyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Zozan Güleken yaptı.
 
Dr. Murat Çiçek: “Teorik kısımda birçok bilgiye sahip olmanız gerekiyor”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Perfüzyon Bölümü Öğr. Gör. Dr. Murat Çiçek, perfüzyon mesleği ile ilgili öğrencilere önemli paylaşımlarda bulundu Çiçek, “Bypass sistemini kurabilme, tanıyabilme, sistemin gerekliliklerini, bakımlarını yapabilme, bir kan bankasındaki çalışan kişi kadar kan ürünlerini kullanabilme, anestezi kısmında anestezik ajanları kullanabilme gibi teorik kısımda birçok bilgiye sahip olmanız gerekiyor” dedi.Perfüzyonist Orhan Arasan: “Sizleri çok şanslı görüyoruz”

Perfüzyonist Orhan Arasan, Perfüzyonistler Derneği ile ilgili bilgi verdi. Arasan, “Biz perfüzyonistler olarak sizleri çok şanslı görüyoruz çünkü sayı olarak bu kadar az olup böyle etkin çalışan bir başka bir dernek daha bilmiyorum. Mezuniyet aşamasında ve mezun olduktan sonra da emin olun ki dernekten çok iyi bir şekilde faydalanabileceksiniz. Mezun olduktan sonra üye olup derneğin yetkinliklerinden, avantajlarından, yararlarından faydalanabilirsiniz. Derneğimizin, eğitimlerinizi daha da geliştirebilmeniz için bölgesel toplantıları oluyor. Bu yıl içinde Van’da, Tekirdağ’da, İzmir’de ve son olarak Samsun’da bölgesel toplantı yapıldı. Her yıl seminer ve kongreler düzenleniyor. Kongrelerde kendinizi geliştirebileceğiniz, Avrupa’da, Amerika’da ki gelişmelerden faydalanabileceğiniz sunumlar ve eğitimler var. Bunlara eğitimlere katılım sağlayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Dr. Okan Yurdakök: “Perfüzyonistlerin hata payı yok”

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Perfüzyon Teknikleri Öğr. Gör. Dr. Okan Yurdakök perfüzyon bölümü ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Yurdakök, “Perfüzyon bölümü yeni tanımlanıyor ve kişiliği yeni oturmaya başladı. Bölüm kendini oturtamadığı için, kimin nereye ait olduğu, hangi şartlarda çalışacağı, bunun gibi bir sürü bilinmezlik var. Fakat bu aslında çok ümit veren bir durum, çünkü dünya standartlarında yurtdışında bu işi gözlemleme şansınız olursa göreceksiniz, kalp cerrahisi ve çocuk kalp cerrahisi ekibe en çok önem veren tıp alanlarıdır. Perfüzyonistlerin hata payı yok. Ekip her şey olunca ekibin her bileşeni de çok önemli hale geliyor. Çünkü ekibin bir dişlisi iyi çalışmıyor olsa bütün yapılan her şey boşa gidecek. Ekibin iyi çalışması için eğitimi ve müfredatı iyi planlanmış olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Perfüzyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Zozan Güleken konuşmalarından dolayı Orhan Arasan’a katılım belgesi takdim etti.Etkinlik toplu fotoğraf çekimi ardından sonra erdi.
 
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)