Prof. Dr. Faik Çelik “İnsanın ilk çığlığına koşan hekimdir”Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi “Hekimliğin Seyir Defteri” etkinliği düzenlendi. Etkinliğin konuğu, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Faik Çelik oldu.

Tıp Fakültesi NP Yerleşkesi İbni Sina konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Faik Çelik, genç hekim adaylara önemli tavsiyelerde bulunarak hekimliğe dair önemli bilgiler verdi.

İnsanın ilk çığlığına koşan hekimdir” 

Hekimliğin insanlık tarihiyle aynı olduğunu ve insanın ilk çığlığına koşanın her zaman hekim olduğunu söyleyen Çelik, hekimliğin insanlık tarihiyle eşit konumda olduğunu, sanat ve felsefenin çok daha sonra ortaya çıktığını belirtti. Prof. Dr. Faik Çelik, “İnsanlar korktuklarını tanrı kabul ediyorlar. Biraz daha ileri gidip doğayı anlama, yönlendirmeye çalışıyorlar ve bununla birlikte bir inanç sistemi ortaya çıkıyor ve tıp ilkel dönemlerde tanrılara yakarışlar, tanrılardan medet umarak kendilerini kötülüklerden, hastalıklardan korumaya gayret ediyorlar. Çünkü kötülüklerin, hastalıkların tanrıların gazabı olduğunu düşünüyorlar” dedi.“Hekimliğin toplumda ayrı bir yeri var”

Prof. Dr. Faik Çelik insanın, insafının zaafından ve hırsından fazla olması gerektiğini belirtti. “Kaçınız ideal, kaçınız statü, kaçınız para için bu işe girdi bilmiyorum. Ama bir işi hor görüp, adının kötüye çıkmasına neden olmamalısınız. Paraya tamah edip, kendinizi halk katında saygınken aşağılatmamalısınız. Hekimlik öyle bir meslek ki kutsallık atfediliyor, imparatorlar tarafından her türlü imkân sağlanıyor, yere göğe koyulmuyor. Hekimliğin toplumda ayrı bir yeri var bunu ileride siz de hissedeceksiniz.” ifadelerini kullandı.

“Bir taraftan ödül, bir taraftan ceza”

Prof. Dr. Çelik, hekimliğin zorluklarına değinerek mesleğin önemini vurguladı. Çelik, “AİDS, zika virüsü gibi tehlikeli hastalıklarla iç içe bulunuyorsunuz, radyasyona maruz kalıyorsunuz. Yani tehlikeleri biliyorsunuz ama işin içine giriyorsunuz. Bir taraftan ödül, bir taraftan ceza. Çok çelişkili ve paradoksal bir meslek. Bir tarafta kutsal hekim, bir tarafta cezalandırılan hekim. Bunları bile bile bu mesleği seçiyorsunuz” şeklinde konuştu.
Etkinlik sonunda Prof. Dr. Faik Çelik, öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur konuşmalarından dolayı Prof. Dr. Faik Çelik’e plaket takdim etti.

Toplu fotoğraf çekimi ardından etkinlik sona erdi.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)