Üsküdar MDBF öğrencileri Berko ve Aromsa üretim tesislerini gezdi
Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü öğrencileri, Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tuba Sevimoğlu ile Berko İlaç Sultanbeyli Üretim Tesisi ile Aromsa Üretim Tesisini ziyaret etti.
Berko İlaç üretim tesisi
Gezinin ilk ayağı Biyomühendislik 3. Sınıf öğrencileri ile Berko İlaç Sultanbeyli Üretim Tesisine yapıldı.
1984 yılında Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti. olarak ilaç sanayinde yerini alan tesis, T.C. Sağlık Bakanlığı ruhsatlı farmasötik ürünlerin ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsatlı takviye edici gıda preparatlarının üretiminin gerçekleştirilmesi yönüyle önem taşıyor. Öğrenciler hammaddenin tartımı işlemlerinden, ilacın paketlemesine kadar olan bütün süreçleri ilgiyle takip edildi.
Aromsa üretim tesisine ziyaret
İkinci gezi 4. Sınıf öğrencileri ile Aromsa üretim tesislerine yapıldı.
Aromsa Türkiye’de aroma arttırıcılar konusunda üretim yapan, yabancı ortağı olmayan tek Türk firma olarak dikkat çekerken öğrenciler üretim tesislerinde aroma arttırıcılar, şuruplar, meyve tozları gibi ürünler mevcut olan tesisin ARGE laboratuvarlarını gezdi. Öğrenciler ilgililerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)