Prof. Dr. Nevzat Tarhan yeniden ASDER Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi

Prof. Dr. Nevzat Tarhan yeniden ASDER Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiAdaleti Savunanlar Derneği’nin (ASDER) 8. Olağan Genel Kurulu Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkede gerçekleştirildi. Genel kurulda yapılan seçimde Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yeniden ASDER Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

Genel Kurula İstanbul’un yanı sıra Kütahya, Konya, Bursa, Ankara ve çevre illerden üyeler katıldı.

“Darbe dönemlerinde birçok mağduriyet oluşuyor”

Genel Kurulda Başkan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kuruluş aşamasında ASDER’in zor günlerde büyük bir sorumluluğu üstlendiğini, milli iradenin hâkim olması için toplantılar, paneller, konferanslar gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Daha sonraki dönemlerde STK’lar ile güzel bir birliktelik gerçekleştirerek platformlar oluşturulduğunu Anayasa’nın değiştirilmesinde aktif rol oynandığını dile getirdi. 6191 sayılı yasanın çıkartılmasında üstün çaba sarf ettiğini bildirdi.

Darbe dönemlerinde birçok mağduriyetler oluşturulduğunu belirten Tarhan, kararname ile ilişiği kesilen askerler ile askeri öğrenci iken okullarından ayırdıkları öğrencilerin haklarının henüz verilmediğini, emeklilik ve istifaya zorlananlar ile uzmanların ayrı bir mağduriyet grubu oluşturduğunu, bu konuda hazırlanan yasa taslağının ilgililerle paylaşıldığını söyledi.

Tarhan: “ASDER üyeleri 15 Temmuz’da devletinin ve milletinin yanındaydı”

ASDER’in adaleti küreselleştirmek için elinden gelen gayreti sarf ettiğini dile getiren Tarhan, mağdur ve mazlumun kim olursa olsun onun hakkını savunmak için gerekeni yaptığını söyledi.

Tarhan, 15 Temmuz darbe girişiminde ASDER üyelerinin darbeye karşı herhangi bir haber beklemeden devletinin ve milletinin yanında olduğunu söyledi.

Genel kurulda yönetim raporu, denetleme kurulu raporu ve haysiyet divanı raporu okunmasının ardından yapılan başkanlık seçiminde Prof. Dr. Nevzat Tarhan güven tazeleyerek yeniden ASDER Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)