Youtube fenomeni Aslı Kızmaz Üsküdar Üniversitesi’nde

Youtube fenomeni Aslı Kızmaz Üsküdar Üniversitesi’nde

Youtube fenomeni Aslı Kızmaz, Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen “Sosyal Medya ve Pazarlama” başlıklı söyleşide dijital dünyayı gerçek dünyanın bir yansıması olarak tanımladı. Kızmaz, sosyal medyadaki paylaşımların kişinin kendisini en enerjik, en üretken hissettiği zamanlarda yapılması gerektiğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya Kulübü’nün düzenlediği söyleşi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Aslı Kızmaz konuşmasına kendi eğitim hayatından başladı ve meslek hayatıyla devam etti. Kızmaz, eğitim hayatını anlatırken öğrencileri sık sık güldürdü. 9 Eylül Üniversitesinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nü bitirdikten sonra İngiltere’de Pazarlama İletişimi alanında eğitim aldığını söyleyen Kızmaz, ardından İstanbul’a döndüğünü ve farklı şirketlerin kurumsal iletişim departmanlarında çalışarak tecrübe kazandığını anlattı.

“Dijital dünyayı seviyorum”

Aslı Kızmaz konuşmasının önemli bir bölümünü sosyal medyaya ayırdı. Kızmaz, sosyal medyayı neden sevdiğini şu sözlerle ifade etti: “İstediğini yapabiliyorsun, herkesle eşit hakka sahipsin, çok özgürsün, televizyon veya radyoda olduğu gibi belli normlara uymak zorunda değilsin, tamamen kendin olarak oradasın ve vermek istediğin mesajı istediğin gibi verebiliyorsun.” Kızmaz, değişik işyerlerinde çalıştıktan sonra “kendi işinde çalışıp daha az para kazanma” kararı aldığını ve kendi ajansını kurduğunu ifade etti.

Youtube fenomeni Aslı Kızmaz Üsküdar Üniversitesi’nde 2

“Dijital dünya hayatın ta kendisidir”

İçerik üretimi konusunda çok soru alan Aslı Kızmaz, içerik üretiminde püf noktanın, bizi mutlu eden, yapmayı sevdiğimiz şeyleri yapmamız gerektiğini vurguladı. Doğallığı da çok önemli bir yere oturttu. Kızmaz, sosyal medyada içerik üretimi konusunda şunları söyledi:

“Bunun bir formülü yok. Spesifik bir alana hizmet etmediğiniz müddetçe bunun bir formülü yok. Sizinle özdeşleşen içerikler üretmelisiniz. Ben enerjik olduğum anda üretirim. Dijital dünyayı hep Matrix’teki kırmızı hapı alanlar ve gerçek dünyayı mavi hapı alanlar sanıyorlar. Dijital hayat ile gerçek hayat birbirinin aynısıdır. Aslında gerçek hayatta da yaptığınız gibi; siz insanlara hayatınızın ne kadarını göstermek istiyorsanız dijital dünyada o kadarını gösterirsiniz. Ama sadece dijital dünya için bir şey yaparsanız, o dijital dünyada yer bulmaz. Çünkü dijital dünya hayatın ta kendisidir. Yani kendi hayatınızla, sizle birebir özdeşleşen içerikler üretmeniz lazım. Ben çok mutlu, çok enerjik, çok iyi hissettiğim anlarda bir şeyler paylaşmayı, içerik üretmeyi seviyorum.”

“İki tip insan var: İyi insan ve kötü insan”

Sosyal medya fenomeni Aslı Kızmaz, sosyal medya kullanımı konusunda bir filtresi olmadığını, insanların neyi nasıl anlayacağını çok umursamadığını, takipçi kazanıp kaybetme kaygısıyla paylaşımlar yapmadığını söyledi ve “Benim için iki tip insan vardır; iyi insan ve kötü insan. İnsanlar da beni böyle tanısın istiyorum” dedi.

Youtube fenomeni Aslı Kızmaz Üsküdar Üniversitesi’nde 3

Soru cevaplarla sona eren söyleşinin sonunda Aslı Kızmaz’a Yeni Medya Kulübü adına Yrd. Doç. Dr. Gül Esra Atalay tarafından bir teşekkür plaketi verildi.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)