Üsküdar Üniversitesi, İLAD 2016 Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı


 
Üsküdar Üniversitesi, İLAD 2016 Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı

İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) 2016 ödülleri sahiplerini buldu. Üsküdar Üniversitesinde gerçekleştirilen törende Hıfzı Topuz İletişim Onur Ödülü TGC Başkanı Turgay Olcayto’ya, Müşerref Hekimoğlu Üsküdar Üniversitesi, İLAD 2016 Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı 2Gazetecilik Başarı Ödülü Habertürk Gazetesi Eğitim Editörü Pervin Kaplan’a ve Yılın İletişim Araştırması Ödülü de Prof. Dr. Suat Gezgin, Doç. Dr. Veli Polat, Doç. Dr. H Esra Arcan’ın  Türkiye Sözlü Basın Tarihi 3 ciltlik eserlerine verildi.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde düzenlenen törenin açılış konuşmalarını Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz ve Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptı.

Prof. Dr. Nazife Güngör: “İletişim eğitiminde kalitenin artırılması gerekiyor”

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, Türkiye’deki iletişim eğitim politikalarının yeni baştan gözden geçirilmesi gerektiğini ve iletişim eğitiminde kalitenin yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Güngör, şunları söyledi:

“Bizim mezun olduğumuz dönemde sadece 5 adet basın yayın yüksekokulu varken çalışabileceğimiz TRT vardı, gazeteler vardı ve bizim yükümüzü taşıyabiliyorlardı. Şimdi iletişim fakültelerinin sayısı 90’a ulaştı. Her yıl binlerce mezun veriyor. Ancak tedirgin olmaya hiç gerek yok biz kendimize çeki düzen verirsek eğitim politikalarımızı teknoloji sektörün ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirebilirsek mezun olacak öğrencilerimiz için işsiz kalmak ve açıkta kalmak gibi bir tereddüt ve endişeye gerek kalmayacaktır. Çünkü iletişim alanı fazlasıyla çoğaldı. Mecra çeşitlendi ihtiyaç arttı ama yetişmiş işgücü kalitesinin artması gerekiyor. Yabancı dil bilmeleri, teknolojiyi çok yakından takip etmeleri yetmiyor çok aktif kullanmaları gerekiyor.”

Üsküdar Üniversitesi, İLAD 2016 Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı 3

Üsküdar Üniversitesi, İLAD 2016 Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı 4İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz ise Türkiye’deki iletişim eğitimlerinin kalitesini yükseltmek amacıyla İLAD olarak İletişim Eğitimi Akreditasyon çalışmalarını yürüttüklerini belirterek tamamladıkları çalışmayı YÖK’e gönderdiklerini ve tescil için beklediklerini söyledi.Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da Üsküdar Üniversitesi olarak duayen gazetecilerin bir araya geldiği böyle saygın bir törene ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ödüller sahiplerine verildi

Hıfzı Topuz İletişim Onur Ödülü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (TGC) Turgay Olcayto’ya, Müşerref Hekimoğlu Gazetecilik Başarı Ödülü Habertürk Gazetesi Eğitim Editörü Pervin Kaplan’a, Yılın İletişim Araştırması Ödülü ise Prof. Dr. Suat Gezgin, Doç. Dr. Veli Polat, Doç. Dr. H Esra Arcan’ın Türkiye Sözlü Basın Tarihi 3 ciltlik eserlerine verildi.

İletişim eğitiminde kalite sorunu tartışıldı

Ödül töreninin ardından “Türkiye’de İletişim Eğitiminde Kalite Sorunu” başlıklı panel düzenlendi. İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz’in modere ettiği panelde iletişim eğitimini 50 yıl önce UNESCO görevi ile dünyada başlatan Hıfzı Topuz, Prof. Dr. Haluk Şahin, Turgay Olcayto, Prof. Dr Suat Gezgin ve Prof. Dr. Özden Cankaya eğitim sorunlarını tartıştı.

Teknolojideki gelişmelerle beraber basın ve medyada da önemli değişikliklerin yaşandığını belirten katılımcılar, özellikle iletişim eğitiminde nitelikli işgücünün yetişmesi için eğitimde kalitenin yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Üsküdar Üniversitesi, İLAD 2016 Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı 5
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)