Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Büyük yolculuklar küçük adımlarla başlar”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Türkiye geneli, Üniversiteler arası Nadir Hastalıklar Genetik Tedavi Yarışması olan RaDiChal (Rare Disease Challenge) 2021 Yarışmasının tanıtım programına katıldı. Gençlerin yeteneklerine ve RaDiChal grubunun başarılarını tebrik eden Tarhan, yetenekli gençlere umut ışığı olacak temennilerde bulunarak, bilimsel anlamda başarılar elde edilmesinden duyduğu mutluluğu ifade etti. 


“Hocalarımız gençler için bir ışık”

Girişimci ve yenilikçi kişilerin gençler için büyük şans olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Hocalarımıza, yetenek avcısı tabirini çok yakıştırıyorum. Öğrenmek, bilmek ve araştırmak genç bireyler için artık mümkün. Bilimle uğraş, merak ve keşfetmekten geçiyor. Başarılı yollar düz yollardan değil, taşlı yollardan geçer. Başarılı yürüyebilmek ve yönetebilmek çok önemlidir. Bu yarışmalar güzel niyetlerle başladı ve devam ediyor. Gençlerin yeteneklerini ortaya koyabilmek bir başarıdır. Hocalarımız gençler için bir ışıktır.” İfadelerini kullandı.

“Büyük yolculuklar küçük adımlarla başlar”

Gen tedavileri ve genetik bilimi çalışmalarında ön tahminler ile üniversite olarak başlangıç yapıldığına değinen Tarhan; “Gen merkezleri kurmak kolay değildir. Çalışmalar ve uygulamalar konusunda adımları atıyoruz. Özellikle tıbbın aciz kaldığı zamanlarda başarılı adımlara doğru yol alıyoruz. Üsküdar Üniversitesi olarak, yapay zekâya da önem veriyoruz. Büyük hedeflerimiz var. Gençlere bilim heyecanında ışık olacağız. Onlarda gördüğümüz yeteneklere sahip çıkmak bizler ve hocalarımız için bir umuttur. Ufkumuz ve vizyonumuz bu şekilde ortaya çıkar. Bilimsel çalışmalarda iş birliğine önem verelim. RaDiChal grubuna başarılar diliyorum. Büyük yolculuklar, küçük adımlarla başlar.” Şeklinde konuştu.

Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) Direktörü Dr. Cihan Taştan ve ekibini tebrik etti.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)