Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Koronavirüste Tünelin Ucu Göründü!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Akit TV’de gerçekleştirilen Geylani Karaarslan’ın sunduğu Sahur Bereketi programda canlı yayın konuğu oldu. Canlı yayın programına katılan Tarhan, COVİD-19’un insanlar üzerinde yarattığı psikolojik etkilerini değerlendirdi. Tarhan, Koronavirüsün maneviyatı güçlendirdiğini belirterek “Virüs aslında insanlığın ne kadar aciz olduğunu insanlara gösterdi. Zengin yoksulun farkına varmalı. Virüs İslamofobiyi yumuşattı. Artık insana ve sağlığa yatırım yapmak çok daha önemli" ifadelerini kullandı.

Koronavirüste tünelin ucu göründü!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, koronavirüs nedeniyle insanlarda oluşan koronafobi konusuna dikkat çekerek Türkiye’de sağlık sisteminin yeterli olduğundan, tedbiri bırakmadığımız sürece tünelin çıkışının görüldüğünü belirtti. Tarhan, “Tünelin ucu gözüktü aslında ama tehlike geçmiş değil. Yeni bir dalga olmaması için tehlike üzerine odaklanıyoruz Koronafobi, korku pandemisi haline gelmemeli.

Bu oluşması muhtemel bir tehlike ve sağlık bakanlığınca bu konu önemsenmeli. İnsanlar Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığınca söylenen tedbirleri alarak gündelik yaşantısına devam etmeli. Yoksa bu kaygı yabancılaşmayı ve korkuyu beraberinde getiriyor, güven azalıyor ve düşmanlık, şiddet ortaya çıkıyor. Amerika’da intihar %35, silah satışları ise 10 misli artmış durumda” dedi.

İnsanların öncelikleri değişti

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesinin gerçekleştirdiği Koronafobi Araştırmasının sonuçları ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Tarhan, “Türkiye’nin koronavirüs haritasını çıkarttık. Yaptığımız araştırma sonucunda erkeklerde %40 kadınlarda ise %60 oranlarında psikolojik olgunlaşma yaşandığını gördük. Bunun yanı sıra araştırma sonucunda insanlar manevi konulara ilgim arttı, insanlara daha çok vakit ayıracağım ve önceliklerimin yeri değişti’ dedi.

Koronavirüs islamofobiyi yumuşattı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Koronavirüsün insan üzerindeki etkilerine değindi. Tarhan, “Maneviyatın güçlenmesi iyiliğe katkı sağlayacaktır. Virüs aslında insanlığın ne kadar aciz olduğunu insanlara gösterdi. Zengin yoksulun farkına varmalı. Virüs İslamofobiyi yumuşattı. Artık insana ve sağlığa yatırım yapmak çok daha önemli. Eğlence endüstrisi alışkanlığı değişime uğrayacak. Modernizm, insanı eğlence ile hipnoz ediyordu, yeni düzende eğlence anlayışı değişeceğinden insanlar hipnozdan ayılacak ve maneviyatı, hakikati arayacak” dedi.

Koronavirüs insanlara 3 hediye verdi

Tarhan, dünyayı değiştirmek için önce kendimizi değiştirmemizin gerektiğini belirterek Koronavirüsün insanlara 3 hediye verdiğini söyledi. Tarhan, “Koronavirüs bize üç hediye verdi. Bunlar; bol bol serbest zaman psikolojik dayanıklılık eğitimi, (sabır, doyum erteleme) maneviyatı arttırma ve bilgelik” dedi.  
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)