Uluslararası öğrenci hareketliliğine Covid-19 etkisi

Uluslararası öğrenciler

Küresel Koronavirüs Covid-19 salgını, hayatın her alanında olduğu gibi eğitim sektörünü de etkiledi. İngiltere menşeli dünyanın önde gelen yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından birisi olan THE - Times Higher Education,  küresel salgının uluslararası öğrenci hareketliliğine ilişkin etkilerini değerlendirdi. Alınması gereken önlemler konusunda tavsiyelerde bulundu.

THE - Times Higher Education’ın 10 Nisan 2020 tarihli raporunda; İngiltere hükümetinin proaktif davranması gerektiğini savundu. Raporda; Üniversitelere ekonomik desteğin sağlanamaması halinde mevcut durumda dahi konaklama, yeme içme, konferans gelirlerinin azalması sebebiyle 790 milyon Sterlin'e yaklaşan gelir kaybı yaşandığına ve üstüne online eğitim masrafları gibi yeni gider kalemlerle de karşılaşıldığına işaret edildi.

Uluslararası öğrenci sayılarında düşüş yaşanıyor

THE - Times Higher Education’ın açıklamasına göre; özellikle 2020-2021 eğitim yılı için uluslararası öğrenci sayılarında kayda değer düşüş, ulusal öğrenci ödemelerinde öteleme etkisinin de mali olarak üniversiteler için önemli bir potansiyel risk arz ettiği belirtildi.Uluslararası öğrenciler

Araştırma çalışmaları için ek tedbir

İngiltere, İskoçya ve İrlanda'daki 137 üniversitenin güçlü üniversiteler olması adına stratejiler geliştiren ve destekleyen birlik olan UKK, üniversitelerin araştırma bütçelerini 2020-2021 itibariyle yıllık 2 milyar Sterlin artırma tedbirini gündemine aldığını açıkladı. Bu sayede üniversitelerin araştırma kapasitesini canlı tutarak, öğrenci ilgisini devam ettirmeyi ve enstitülerin, üniversitelerin zayıflamasını engellemeyi, dolaylı olarak da ekonominin desteklenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

UKK öğrenci kontenjanlarının artırılmasını öneriyor

UKK alınacak tedbirlere ek olarak; lisans düzeyinde sadece %5'lik öğrenci sayısı artışına izin verilmesi sınırının 2020-2021 yılında daha fazla öğrenci alabilmek için tek sefere mahsus olmak üzere geri çekilmesini önerdi. Özellikle hemşirelik, sağlık bakımı, tıp gibi kritik alanlarda çalışanların gelişimini ve lisansüstü eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, bu alanların önümüzdeki iki yıl sürecinde sağlıklı büyümesi için hedefe yönelik bir destek olarak önem arz ettiğini belirtti.  Bu desteği "dönüşüm bütçesi" olarak adlandıran UKK, desteğin önümüzdeki 2 ila 3 yıl boyunca da sürdürülerek diğer yükseköğrenim kurumları veya özel sektör ile birleşme ve ortaklıklar ile yeniden yapılanma ve konsolidasyona gidilmesinin de desteklenmesinin sağlanacağını vurguladı.

Uluslararası öğrenciler

Öğrenci vizelerine esneklik sağlanması

UUK, öğrenci vizelerinde esneklik sağlanmasını ve üniversitelerin de İngiltere’de hükümetin çalışanların işten çıkartılmasının önüne geçmek için işverenlere destek vermek amacıyla çalışanların maaşlarının bir kısmını ödemeyi kapsayan çalışan destek fonundan yararlanması gerektiğinin altını çizdi.

Tim Bradshaw: “İngiltere'deki yükseköğretimde de riskler var”

İngiltere'de 6 üniversiteyi kapsayan ve aynı araştırma odağında yer alan üniversiteler birliği Russell Group Başkanı Tim Bradshaw, daha önce görülmemiş zamanlardan geçildiğini ve İngiltere'deki tüm sektörlerde olduğu gibi yükseköğretimde de riskler olduğunu kaydetti. Bradshaw, üniversitelerin finansal durumlarının karmaşık olduğunu, uluslararası öğrencilerden hayırsever desteklerine, araştırma - işbirliği gelirlerine kadar pek çok düzenli gelirin bu dönemde bozulduğuna işaret etti.

Bradshaw, İngiltere'deki araştırma ve yenilik çalışmalarının, öğrenci sayısının, sektörel finansal desteğin ve istikrarın uzun vadeli olarak sürdürülebilir güvence altına alınmasının gerekli olduğun ve artık ancak doğru yatırım stratejileri ile ulusal refahın ve gelişimin sağlanabileceğinin önemini vurguladı.
 
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)