Pazar seminerleri başladı.

Pazar seminerleri başladı.

Pazar seminerleri başladı. 28 ay boyunca 8 farklı katılımcıyla Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan Risale-i Nur sohbetlerinin ilki Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesi Emirnebi Salonu’nda gerçekleştirildi. İlk sohbetin konuğu Saykal eseri ile Metin Karabaşoğlu’ydu.

Karabaşoğlu’ndan önce açılış konuşması yapan Risale-i Nur Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Ruhi Yavuz, Risale-i Nur Enstitüsü hakkında bilgi verdi.

Yavuz; “Risale-i Nur Enstitüsü ilmi faaliyet üzerine kurulmuş bir enstitüdür. Bu sene hem lise hem üniversite öğrencileri için yeni bir faaliyet ve eğitim sistemi kurdu. Bizim önceliğimiz daha ahlaklı ve ecdadını tanıyan bir nesil yetiştirmek. Bu nesil gelecek nesillere köprü olacak.” dedi.

“Risale-i Nur tün gençlere ulaşmalı”

Daha sonra kürsüye çıkan Metin Karabaşoğlu “Saykal-Risale-i Nur’a Gelen İtirazlar” başlıklı konuşmasını yaptı. Karabaşoğlu; “Ben 15 yaşımda 5 vakit namaz kılmaya başladım. Benim gibi 15 yaşındaki gençler Risale'den mahrum kalırsa bunun vebali büyük olur. Bizi bu çalışmalara iten o gençlere ulaşmak ve bu vebalin altında kalmamak. Herkese ulaşmam için bu yola çıktık. Risale talebeleri de bütün ümmete yayılmalı. Kuran okutmalı, duayı, namazı yaymalı.” dedi.

Konuşmasını Sezai Karakoç’un “Bediüzzaman”a yazdığı sözlerle bitiren Karabaşoğlu, soru-cevaplar ile sohbeti sonra erdirdi.

Risale-i Nur Enstitüsü'nün düzenlediği ve 8 ay boyunca devam edecek seminerlerde; Kur’an Okumaları, Hadis Okumaları, Kader Okumaları, Kavram Okumaları, Mantık Eğitimi, Yazarlık Okulu ve Müzakere Atölyeleri programları katılımcılarla buluşacak.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)