Beyin Girişimi Projesi 4. yılında


ABD Eski Başkanı Barack Obama öncülüğünde 2013 yılında hayata geçirilen ve Türkiye'deki temsilciliğini ve proje ortaklığını Üsküdar Üniversitesinin yürüttüğü Beyin Girişimi Projesi (Brain Initiative) çalışmaları devam ediyor.

Beynin bilinmeyen sırlarının çözülmesi; otizm, şizofreni, parkinson, alzheimer gibi önemli beyin hastalıkların araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesini hedefleyen proje kapsamında bu zamana kadar çok sayıda araştırma yapıldı.

Üsküdar Üniversitesinin yanı sıra Florida International University (FIU), Brain Mapping Foundation (Beyin Haritalama Derneği), Miami Çocuk Hastanesi, Institute for Nerve Medicine (Sinir Bilim Enstitüsü), California Neurosurgical Institute (Kaliforniya Nöroşirurji Enstitüsü) Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği (The Society for Brain Mapping and Therapeutics SBMT) ne NASA gibi çok önemli kurumların çalışmalar yürüttüğü proje, dönemsel olarak düzenlenen toplantılarla masaya yatırılıyor.

Beyin kanseri, psikiyatrik rahatsızlıklar, nöro-nano teknoloji, sinirsel iyileşme, radyasyon onkolojisi ve beyin politikaları gibi pek çok konunun ele alındığı toplantılarda Beyin Girişimi Projesi'nin ulaştığı noktalar proje ortaklarıyla değerlendiriliyor.

2017'de dördüncü yılına ulaşan Gelişen Yenilikçi Sinirbilimi Teknolojileri aracılığıyla Beyin Araştırması (Brain Initiative) olarak adlandırılan proje, Obama hükümetinin finansal desteğiyle hayata geçirildi. Bilimsel ve teknolojik kurumlarda binlerce kişiye iş olanağı sağlaması da hedefleniyor.
Geliştirilecek yeni teknolojilerle, beynin nasıl bilgi aldığı, sakladığı, kullandığı ve büyük miktarda bilgiyi nasıl geri kazandığı gibi sırları ortaya çıkarılacak.

Ayrıntı: Nature Dergisi

Beyin Girişimi Projesi 4. yılında
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)