Terör Uzmanı Eray Güçlüer Tea Talks misafiri oldu!

Terör Uzmanı Eray Güçlüer Tea Talks misafiri oldu!Üsküdar Üniversitesi PAMER, Terör Uzm. Dr. Eray Güçlüer’i öğrencileriyle buluşturdu. Perşembe Platformunun organize ettiği söyleşide Güçlüer “910 KM’de Suriye, 350 KM’de Irak Meselesi Üzerine Tespitler” de bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAMER) Perşembe Platformu Tea Talks programları kapsamında önemli isimleri misafir etmeyi sürdürüyor.Terör Uzmanı Eray Güçlüer Tea Talks misafiri oldu! 2

Platform bu kapsamda Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) TerörUzmanı Dr. Eray Güçlüer’ i öğrencilerle buluşturdu. Güçlüer, “910 KM’de Suriye,350 KM’de Irak Meselesi Üzerine Tespitler” konulu söyleşide önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Merkez yerleşkede gerçekleştirilen programda Güçlüer, güneyimizde şuan büyük acıların yaşandığını, sıkıntının olduğu bu bölgelere micro düzeyde bakılmaması büyük resim için her zaman macro bakmak gerektiğini söyledi.

Salt dost, salt düşman diye bir şeyin hiçbir zaman olmadığını ifade eden Güçlüer, bütün savaşların bir döngü olduğunu kaydetti.  Güçlüer şu değerlendirmelerde bulundu;

“Şuan da Irak’ta durum ne? Devlet denen bir şey kalmadı ortada. Öyle bir ayrışma ortamı oluşturuldu ki toplumun en uç kesimi bile etkilendi. Böyle bir ülkede dış işleri bakanı olduğunuzu düşünün kafanızda 2 soru olması gerekli… Bu ayrışmayı nasıl düzeltirim, ilişkileri nasıl canlandırırım.

Güneye bakalım; 2016 Ocak ayında PKK Kerkük’te özyönetim ilan etti. Bizi ilgilendiren yönü çatışma alanı ve boşluklar; bizim ülkemizi doğal olarak etkiliyor. Bu Arap yangını geldi, geldi… Suriye’de durdu, neden? 15 Temmuzda biz de o yangına bir şekilde çekilmeye çalışıldık. Biraz geri gidelim; 2012… Rusya ve Çin tarihin en büyük deniz tatbikatını yaptı, sebep? Güç gösterisi… Bizim ülkemize gelecek olan yangın, Rusya’yı doğrudan ilgilendiriyor… Bana göre dünya toplumları birazda aile gibidir…”

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)