Üsküdar Üniversitesi İle Samsun Büyükşehir'den ‘’Kadın İstihdamı’’ Seferberliği
Üsküdar Üniversitesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Çocuk Dostu Kadın Girişim Üssü Projesi’ için Samsun Büyükşehir Belediyesi, 'Sosyal Risk Haritasını çıkarttığı şehirde özellikle çocuklu kadınlara yönelik 'istihdam' sağlayacak bir projeye imza atıyor. Üsküdar Üniversitesi ile hazırlanan projeye OKA'dan destek sağlanacak.

Üsküdar Üniversitesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Çocuk Dostu Kadın Girişim Üssü Projesi’ eğitimlerine katılanlara belgeleri dağıtıldı. Şehrin 'Risk Haritasını çıkardıklarını, kadınlara yönelik istihdam sağlayacak bir projeyi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) sunmak üzere oldukların belirten Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, "Kadınların iş hayatına atılmasını çok önemsiyoruz" dedi.TÜRKİYE'DE ÖRNEK BİR MODEL

Üsküdar Üniversitesi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal ve Bilimsel İş Birliği Protokolü kapsamında Türkiye’de örnek model olarak hayata geçirilen ‘Çocuk Dostu Kadın Girişim Üssü Projesi’, başarıyla yürütülüyor.  Bu kapsamda Samsun'da düzenlenen 'Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi' ve 'Eğitici Eğitimi' eğitimlerine katılanların sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi Direktörü Dr. Nebiye Yaşar ve İletişim Fakültesi Proje Koordinatörü Doç. Dr. Dinçer Atlı’nın da katıldığı Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'ndaki törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, kadınların iş hayatına atılmasını çok önemsediklerini belirtti.

‘Çocuk Dostu Kadın Girişim Üssü Projesi Avrupa Komisyonu sponsorluğunda düzenlenen 2019 Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri’ne sunuldu.SAMSUN'UN SOSYAL RİSK HARİTASI

Eğitimcilere teşekkür eden ve katılımcıları kutlayan Sefer Arlı, ayrıca şunları söyledi: "Bu projenin özü, çocuklarımızı geçmişteki örf ve adetlerimize uygun olarak yetiştiren annelerine sosyal, kültürel eğitimler vermek ve böylece istihdam imkanı sağlamaktır. Bu amaçla her türlü projenin yazılımını ve içeriğini oluşturuyoruz. Avrupa Birliği hibelerinden, devletimizin öz kaynaklarımızdan faydalanarak, sosyal risk haritasını çıkarmış olduğumuz şehrimizde faaliyetlere başlayacağız. Bu risk haritasındaki olumsuzlukların giderilmesine yönelik Orta Karadeniz Ajansı'na (OKA) bir proje hazırlıyoruz. Proje sonucunda bu riskli bölgelerde çeşitli eğitimler ve iş alanları açmak suretiyle bu riski azaltma yoluna gideceğiz. Kadınların iş hayatına atılmasını çok önemli. Bugüne kadar kadın girişimcilik üssüne katılan 3 bin 347 kişi sertifika almaya hak kazandı" dedi.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)