Psikoloji mezunları kariyer planlama çalışmasında

Psikoloji mezunları kariyer planlama çalışmasında

Üsküdar Üniversitesi, Mezunlar Derneği ve Kariyer Merkezinin ortak çalışması olan, mezunlara yönelik kariyer planlama çalışmaları bu kez de Psikoloji bölümü mezunları için gerçekleştirildi.

Merkez Yerleşke, Nermin Tarhan Konferans salonunda yapılan etkinliğe psikoloji mezunları katılım gösterdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını Üsküdar Üniversitesi Kariyer Merkezi Mezunlar Sorumlusu Remziye Çopur yaptı. Çopur, Mezunlar Derneği internet adresine nasıl kayıt yapılacağı, kayıt sonrası mezunların yararlanabileceği imkânlardan, iş başvuru sürecinde fayda sağlayacak bilgilerden bahsetti.

Açılış konuşmasının ardından Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Meltem Narter psikolojinin genel olarak 4 yıllık lisans eğitiminin pek yeterli olmayabileceğini vurguladı. Psikoloji eğitimleri genel olarak insana çok da bir şey yaptırmayacakmış gibi düşünüldüğünü ifade eden Narter bunun sağlıklı bir fikir olduğunu hiçbir zaman düşünmediğini, 4 yıl lisans eğitimi psikolog unvanını veriyorsa eğer öğrencisine o mesleğin yapabileceği birçok şeyi yapabilirsin demektir” şeklinde konuştu.

Psikoloji mezunları kariyer planlama çalışmasında 2

“Terapist ile Psikolog aynı şey değil”
 
Psikoloji dendiğinde herkesin terapist olmak istediğini belirten Narter, “Terapistle psikoloji aynı şey değil. Çünkü terapist olan başka meslek grupları da var. Terapist olmak psikoloji okumayı ön koşul olarak getirmiyor. Terapistlik ve terapi eğitimi alınması gereken özellikler lisans döneminin dışında bir süreçtir. Çok önemli teorik altyapı, uygulama biçimi, o uygulamanın süpervizyonu üzerinde şekillenen eğitim sistemi hiçbir üniversite de akademik olarak verilmiyor” şeklinde konuştu.

Klinik ile ilgili test eğitimin olduğunu belirten Narter “Maalesef çok fazla yerde, çok fazla test eğitimi var. Güvenilir mi değil mi ciddi anlamda sıkıntı var” ifadelerini kullandı.

“Psikolojinin ne kadar alanı varsa o kadar da kaynağı vardır”

Lisans eğitiminden yüksek lisansa kadar yaşadığı süreç hakkında da örnekler veren Narter, kendi zamanında kaynakların daha sınırlı ve kaynakların İngilizce olduğunu söyledi. Narter, yeni neslin daha şanslı olduğunu, çok fazla türde çok fazla Türkçe kaynak olduğuna vurgu yaptı. Narter, “Psikolojinin ne kadar alanı varsa o kadar da çok kaynağı var” dedi.

Toplu fotoğraf çekimi ardından etkinlik sona erdi.

Psikoloji mezunları kariyer planlama çalışmasında 3
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)