Dakka Üniversitesi heyeti Üsküdar’ı ziyaret etti

Dakka Üniversitesi heyeti Üsküdar’ı ziyaret etti

Bangladeş Dakka Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Md. Akhtaruzzaman, Islamic Üniversitesi ve Chittaqong Üniversite öğretim görevlileri Üsküdar Üniversitesini ziyaret etti.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka, Dakka Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Md. Akhtaruzzaman, Islamıc ve Chittaqong Üniversitesini öğretim görevlileri eğitim ve sağlık alanında işbirliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Senato toplantı odasında gerçekleşen programda Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 19 bin öğrencisi ile 7 yıldır eğitim veren Üsküdar Üniversitesi bünyesinde bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve İletişim Fakültesinin akademik dersleri, ders müfredatı ve içerikleri ile ilgili bilgilendirme yaptı. Aynı zamanda bu sene Üsküdar Üniversitesinde açılan Tıp Fakültesi ve Üsküdar Üniversitesi bünyesinde bulunan NPİSTANBUL Beyin hastanesi ve Tıp Merkezleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Dakka Üniversitesi heyeti Üsküdar’ı ziyaret etti 2

“Kardeş dost ülkeler ile işbirliğini ve birlikte çalışmayı hedefliyoruz”

İslam birliğinin önce kültürel olarak başlaması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Tarhan, kültürel ve sosyal işbirliği gerçekleştikten sonra siyasal ilişkinin meydana geleceğini ve buradaki en büyük sorumluluğun üniversitelerin üstünde olduğunu dile getirdi. Kardeş dost ülkeler ile işbirliğini ve birlikte çalışmayı hedefleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Müslümanlar arasındaki farklılıkların ikinci plana atılarak Müslümanların ortak yönleri üzerine işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.

Dakka Üniversitesi heyeti Üsküdar’ı ziyaret etti 3

“Dostluğun pekişmesi gerekiyor”

Prof. Dr. Md. Akhtaruzzaman konuşmasında rektörü olduğu Dakka Üniversitesi ile ilgili bilgiler paylaştı. Geçmişten günümüze kadar Dakka Üniversitesi bünyesine eklenen fakülteleri, enstitüleri dile getirdi. Dakka Üniversitesi’nde Modern Dil Enstitüsü bulunduğu ve bu enstitüde Türk elçiliği tarafından gönderilen Türk öğretmenler temin ederek öğrencilere Türk Dili eğitimi verildiğini ifade etti.  Prof. Dr. Md. Akhtaruzzaman Osmanlı Devletinin son dönemlerinde yaşadığı zorluklar karşısında her Cuma camilerde duaların okunduğu, birtakım ihtiyaçlar için yardımlar gönderildiği aslında dostluk ilişkilerinin çok eskiye dayandığını ve üniversiteler aracılığı ile bu dostluğun pekişmesi gerektiğini dile getirdi.

“Sadece fen bilimlerinde değil manevi ve sosyal hayat olarak da geliştirmeyi hedefliyoruz”

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka da konuşmasında Üsküdar Üniversitesinin kuruluş aşamasında ve öncesinde Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile 47 senedir birlikte çalıştığını ve bu çalışmasının verimlerine değindi.  Zelka, Üsküdar Üniversitesi ile ilgili akademik verileri paylaştı.

Dakka Üniversitesi heyeti Üsküdar’ı ziyaret etti 4

Zelka, Türkiye’de 60’ a yakın vakıf üniversitesinin bulunduğu ve Üsküdar Üniversitesinin de bir vakıf üniversitesi olduğunu dile getirdi. Zelka, Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin sadece fen bilimlerinde değil manevi hayata da yetiştirmek, sosyal olarak da geliştirecek bir misyon ile hareket ettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Zelka şunları söyledi: “Öğrencileri manevi alanda yetiştirmek temel hedefimiz. Dünya’da ahlaki yozlaşmanın olduğu bu dönemde manevi olarak yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Bu büyük sorumluluğu her zaman omuzlarımızda hissediyoruz.”  
Görüşme hediye ve plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)