Tarhan: “Zor kişilikler kalp krizi geçirten kişilerdir”

Tarhan: “Zor kişilikler kalp krizi geçirten kişilerdir”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikoterapi Enstitüsünün düzenlediği 2. Ulusal Bütüncül Psikoterapi kongresinde “Zor Kişilikler” konulu sunum yaptı.

“Zor kişilikler kalp krizi geçirten kişilerdir”

Kocaeli Bayramoğlu Hotel Hegsagone Kongre Salonunda düzenlenen programda Tarhan, zor kişilikleri katılımcılara anlattı. Zor kişilikleri kalp krizi geçirten kişiler olduğunu söyleyen Tarhan, “İnsanları birbirine düşürürler. Sıradan kişiliklerle ilişki kurmak daha kolaydır” dedi.

“İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli şey soyut düşünmedir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir insanı diğer canlılardan ayıran en önemli şeyin soyut düşünme olduğunu söyledi. Soyut Düşünce 5 ve 6 yaşlarında gelişmeye ve şekillenmeye başladığını ifade eden Tarhan, “soyut düşünce doğuştan gelmez zamanla öğrenilir. 0-6 yaş arası çocuklar dünyaya anne ve baba onayıyla başlar. Büyüdükçe soyut düşünce başlar” şeklinde konuştu.

Tarhan: “Zor kişilikler kalp krizi geçirten kişilerdir” 2

’Olaylar paranoidler için siyah ve beyazdan ibarettir’

Paranoyanın bir akıl hastalığı olduğunu, paranoid ruh halinin ise bir kişilik özelliği olduğunun altını çizen Tarhan, paranoid kişiliğe sahip insanların kuşkuculuk, güvensizlik, kincilik ve alıngan gibi özellikler taşıdığını belirtti.
Paranoid biri ile yaşayanların sürekli güven tazelemek zorunda olduğunu söyleyen Tarhan, paranoidlere karşı açık, dürüst ve doğal olmak gerektiğine dikkat çekti.

Tarhan: “Zor kişilikler kalp krizi geçirten kişilerdir” 3

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, paranoid kişiliklerin her şeyi büyüteçle incelediğini ve gerekli, gereksiz bağlantı kurduğunu, bu sebeple istihbaratçıların da genellikle paranoid özelliklere sahip olduğunu belirterek “Olaylar paranoidler için siyah ve beyazdan ibarettir”dedi.
Kişilerin paranoid bozukluktan kurtulmalarının belirsizliğe tolerans gösterme ve güvensizliği affetme ile mümkün olabileceğini vurguladı.

Alanlarında profesyonellerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin sonunda Psikoterapi Enstitüsü Derneği Başkanı Tahir Özakkaş, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket takdiminde bulundu.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)