Robot gazetecilik özgün habercilik için bir fırsat mı?

Robot gazetecilik özgün habercilik için bir fırsat mı?

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Yeni Medya Kulübü’nün düzenlediği gazetecilik atölyesi etkinliğinde konuşan Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Sarphan Uzunoğlu, internet gazeteciliğinde sıradan olunmaması gerektiğini söyledi.

Robot gazetecilik özgün habercilik için bir fırsat mı? 2Haber odalarında görevler değişiyor

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde gerçekleştirilen söyleşide Sarphan Uzunoğlu konuşmasına tüm dünyada haber odalarının küçülmeye gittiğini, haber odalarında görevlerin değişmeye başladığını, yeni medya teknolojilerine bağlı olarak muhabir sayılarının azaltıldığını söyleyerek başladı.

Ayağa giden gazeteciler iş yapacak

Uzunoğlu, yeni medya döneminde özgün haber üreten, etnografik bağlamda insanların ayağına giderek gözlem yapan, Yaşar Kemal’in Cumhuriyet’te yaptığı röportajlara benzer işler yapan gazetecilerin ayakta kalacağını söyledi. Robot gazeteciliğin birçok alanda başarılı işler yapabileceğini ancak asla gerçek gazetecilerin yerini alamayacağını savunan Dr. Sarphan Uzunoğlu, “robot gazeteciliği tehdit gibi görünüyorsa da aslında özgün habercilik üzerine yoğunlaşmak için bir fırsattır“ dedi.

Habercilikte yeni ekonomi modellerine ihtiyaç var

Türkiye’de gazeteciliğin kolay vazgeçilebilir bir hale geldiğini belirten Uzunoğlu, günümüzde bir gazetecinin temel bilgisayar programlarını bilmesi gerektiğini, bu programları bilmeyen bir gazetecinin haber odasında editör olarak görev yapmasının artık mümkün olmadığını söyledi. Haberin yaşayan bir olgu olduğunu ifade eden Uzunoğlu, haberle alakalı kısa videoların, fotoğraf karelerinin de olması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de medyanın ekonomi modelinin yetersiz olmasından dolayı çoğu gazetecinin bu tür bir haberciliğe girişmediğini belirten Uzunoğlu, özgün bir haberin maliyetinin olacağını, bu yüzden yeni ekonomi modellerine gereksinim duyulduğunu belirtti.  

Ajans haberciliğinden kurtulmak gerekiyor

Konuşmasının sonunda dijital hikaye anlatmanın önemine değinen Uzunoğlu, “klasik anlamda 5N1K ile oluşturulan ajans haberciliğinden kurtulmamız gerekir“ dedi. Etkinliğin sonunda Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, konuşmacı Sarphan Uzunoğlu‘na bir plaket takdim etti.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)