Sünuhat okumaları seminerleri başladı


Sünuhat okumaları seminerleri başladı

Üsküdar Üniversitesi tarafından Risale Akademi'nin desteğiyle organize edilen Sünuhat Okumaları Seminerlerinin ilki Üsküdar Üniversitesi Kuleli Konferans Salonu'nda yapıldı. Aklın gerçekleri kavraması olarak değerlendirilen sünuhatın önemi bir kez daha yüksek katılımlı bir organizasyon ele alınırken programa Bediüzzaman Said Nursi’nin talebesi Mehmet Fırıncı da katıldı. Sünuhat okumalarında Bediüzzaman Said Nursi'nin kişiliğine, hoşgörüsüne ve düşünceye önem verişine değinildi. 

Sünuhat okumaları seminerleri başladı 2Program, Niyazi Baki’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Seminerde söz alan Risale Akademi Kurucu Üyesi İsmail Benek, Risale-i Nur Külliyatı'nın güzelliğinden, yol göstericiliğinden bahsetti. Benek, hayatı boyunca yol arkadaşlarıyla birlikte kazandığı tecrübeleri seminer katılımcılarıyla paylaştı.

Seminerde konuşan bir başka isim de Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka oldu. Zelka, İslam Âleminin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, neler yapılabileceği yönündeki düşüncelerini paylaştı.

Bediüzzaman Nursi'nin öğrencilerinden biri olan ve onu çok yakından tanıyan Mehmet Fırıncı da, seminerde söz aldı. Fırıncı, Bediüzzaman Nursi'nin fikirlerinin güzelliğine ve risalenin önemine vurgu yaptı.

“Mütareke Yılları ve Osmanlı Entellektüeli” başlıklı ilk seminerin moderatörlüğünü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Yakın Çağ Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Ölmez yaptı. Ölmez, Bediüzzaman Nursi'nin Osmanlı Devleti'yle olan diyaloğuna değindi. Nursi'nin Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde iktidarı elinde bulunduran kişilere önemli uyarılarda bulunduğunu, onlara yönetim konusunda nasihatlar ettiğini belirten Ölmez, tarihi metinlerden anlam çıkarmak için dönemin şartlarını daha iyi irdelemek gerektiğini söyledi. Ölmez, Osmanlı İmparatoluğu’nun son dönemi ve işgal şartlarına da dikkat çekti.

Risale-i Nur’un çözüm üretici bir külliyattır

Sünuhat okumaları seminerleri başladı 3"Bediüzzaman Said Nursi bu zamanlarda yaşasaydı, şu an bizler için nasıl çözüm üretirdi?” sorusuyla söz alan Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özdemir, "Eğer şu an Bediüzzaman Said Nursi yaşıyor olsaydı, yaşayan bir Risale-i Nur olurdu. Risale-i Nur çözüm üretici bir külliyat olurdu” dedi.

Seminerde söz alan diğer konuşmacılar Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niyazi Beki, Mustafa Yılmaz ve Mehmet Ali Bulut da Bediüzzaman Nursi'nin güzel ahlakından, kişiliğinden ve eserlerinden bahseden konuşmalar yaptı.

Sünuhat Okumaları 26 Ocak Perşembe günü Üsküdar Üniversitesi Kuleli Konferans Salonunda yapılacak ikinci seminerle devam edecek.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)